Ćwicz, by szczepienie było skuteczne

Jeśli chcesz, by szczepionka przeciwko grypie była bardziej skuteczna, powinieneś ćwiczyć - twierdzą naukowcy z Uniwersytetu w Birmingham.

Nie mają jednak na myśli ogólnych, codziennych ćwiczeń, które zawsze się przydają, ale ćwiczenia przed samym szczepieniem.

Chodzi o ćwiczenia mięśni ramienia, w które będzie wkłuwana igła. Brytyjczycy zaobserwowali, że może to poprawić reakcje układu odpornościowego na szczepionkę. Jak piszą na łamach czasopisma "Brain, Behavior, and Immunity", badania przeprowadzone na grupie 60 osób pokazały, że u tych, którzy w ciągu sześciu godzin przed szczepieniem wykonywali ćwiczenia z odważnikiem, poziom przeciwciał po szczepieniu był wyższy.

Reklama

Badania te są częścią programu zmierzającego do poprawy efektywności szczepień w obliczu możliwych kłopotów z zaopatrzeniem w szczepionki na wypadek epidemii grypy. Naukowcy podkreślają, że potrzebują jeszcze dodatkowych badań w tej sprawie, ale osobom, które zamierzają się jeszcze szczepić sugerują, by już skorzystały z ich odkrycia.

INTERIA/RMF
Dowiedz się więcej na temat: ćwiczenie | naukowcy | ćwiczenia | szczepienie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy