Reklama

Sezon narciarski tuż tuż

Zacznij trenować już teraz, aby zimą cieszyć się urokami białego szaleństwa na stoku.

Już tylko tygodnie zostały do sezonu narciarskiego. Pamiętajmy, że aby wyjazd na narty lub snowboard był w pełni udany, musimy się do niego odpowiednio przygotować.

Nie wystarczy wybrać się na zakupy. Nowy sprzęt wcale nie jest gwarantem udanego wypoczynku w górach. Nowe narty zdadzą się na nic, kiedy po pierwszym dniu na stoku doznasz urazu lub będziesz cierpieć z powodu zakwasów.

Jaka jest na to rada? Już teraz zacznij ćwiczyć. Ważne jest, aby zawczasu rozruszać stawy oraz wzmocnić mięśnie i przygotować je do wzmożonego wysiłku. Wiele klubów sportowych organizuje specjalne zajęcia, które mają pomóc w przygotowaniach do sezonu narciarskiego. Jeśli nie masz czasu na zajęcia, ćwicz w domu. Ćwiczenia nie są trudne do wykonania, więc z pewnością poradzisz sobie z nimi w domowym zaciszu.

Reklama

Wiele osób bagatelizuje rolę rozgrzewki i stretchingu. To wielki błąd! Pamiętaj, że zawsze przed ćwiczeniami powinnaś się rozgrzać, a po zakończonym treningu nie zapomnij o rozciąganiu. Możesz wykonać serię skłonów, przysiadów oraz brzuszków. Nie ma mięśni bardziej i mniej ważnych, ponieważ tylko ich współpraca gwarantuje, że nie ulegniesz kontuzji. Wzmacniaj ramiona i plecy, wykonując ćwiczenia z ciężarkami oraz łydki i uda, trenując na stepperze lub rowerze.

Koniecznie zwróć szczególną uwagę na mięśnie brzucha, bo to właśnie one odpowiadają za zdolność do skrętów ciała oraz za utrzymanie prawidłowej postawy i stabilizowanie kręgosłupa. Oprócz tego możesz uprawiać takie sporty jak jogging, nordic walking czy jazdę na rolkach. Świetnie działają na kondycję, wytrzymałość i wydolność organizmu. Co więcej, znacząco wzmacniają nogi. Pamiętaj, że trening trzeba zacząć co najmniej sześć tygodni przed planowanym wyjazdem, a ćwiczenia powinny być wykonywane systematycznie. Mięśnie potrzebują mniej więcej dwie doby, aby się zregenerować, a więc wystarczy ćwiczyć co drugi dzień, aby osiągnąć pożądane efekty.

Karolina Pastuszak

Żyj zdrowo i aktywnie
Dowiedz się więcej na temat: narty | kondycja | trening

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy