Reklama

​Najskuteczniejszy trening brzucha

Metod treningu brzucha jest chyba tyle, ilu ćwiczących. W internecie znajdziemy dziesiątki planów, które mają pomóc wyrobić te mięśnie - synonim dobrego, zdrowego wyglądu. W co wierzyć?

W gąszczu informacji trudno znaleźć odpowiedź na pytanie, który zestaw ćwiczeń jest najskuteczniejszy. Czy da się rzetelnie odpowiedzieć na to pytanie? Tak. Kilka miesięcy temu w internecie opublikowano badania naukowe przeprowadzone na Uniwersytecie w San Diego, które oceniały skuteczność popularnych ćwiczeń na brzuch.

Powstał swoisty ranking najlepszych i najgorszych ćwiczeń. To naukowa odpowiedź na często zadawane pytanie: "Jak trenować brzuch?" Na tej podstawie przygotowałem dla was kompleksowy plan treningowy, składający się z najskuteczniejszych ćwiczeń.

Założenia treningowe


Trening składa się z 7 ćwiczeń. Ważna jest kolejność ich wykonywania. Z punktu widzenia anatomicznego brzuch możemy podzielić na mięśnie proste brzucha, mięśnie skośne brzucha i mięśnie zębate. Zaniedbanie którejkolwiek z tych grup sprawi, że brzuch nie będzie wyglądał estetycznie.

Reklama

Z punktu widzenia funkcjonalnego brzuch dzielimy na górną, dolną i skośną część. To o tyle istotne, że górne mięśnie pracują praktycznie przy każdym ćwiczeniu na brzuch. Jeśli zmęczymy je na początku, zaangażowanie dolnej i skośnej części nie będzie możliwe, ponieważ górna będzie zbyt zmęczona. Prawidłowy trening brzucha powinien rozpoczynać się od ćwiczeń angażujących dolną część mięśni brzucha, następnie skośnych, a na koniec górnych.

Oto plan składający się z najlepszych ćwiczeń na mięśnie brzucha:

Nie bez znaczenia jest również liczba powtórzeń. Ta grupa mięśniowa generalnie wymaga dość wielu powtórzeń, zwykle powyżej 15. Dość szybko się regeneruje, więc czas przerwy między kolejnymi ćwiczeniami warto ograniczyć do minimum.

Trening brzucha, jak każda forma wysiłkowa, wymaga progresji. Stawia to organizm w nowych, trudniejszych sytuacjach zadaniowych i sprawia, że cały czas reaguje na bodźce. W tym przypadku jest to oczywiście rozwój mięśni brzucha. Na początek zestaw składający się z 7 ćwiczeń, który traktujemy jako jedną rundę - warto powtórzyć je 2 razy, co tydzień lub dwa dodając kolejną rundę. Tak, by finalnie nasz trening składał się z 5 rund.

Nie tylko trening


Należy pamiętać, że do wymarzonego wyglądu brzucha prowadzą nie tylko ćwiczenia ukierunkowane na rozwój tej grupy mięśniowej. Duże znaczenie ma również odpowiednia dieta oraz ćwiczenia o charakterze aerobowym i interwałowym. Tu sprawdzi się bieganie, pływanie czy jazda na rowerze, które pozwolą spalić tkankę tłuszczową i odsłonić wypracowane w pocie czoła mięśnie brzucha. 

Jacek Bilczyński Fit&Lifestyle Coach

Dołącz do Jacka na portalu Facebook

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: mięśnie brzucha | Jacek Bilczyński

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy