Masz psa? Zobacz, jak go karmić

Wielu właścicieli psów zadaje często pytanie, jak dużą porcję pokarmu powinni codziennie podawać swojemu ulubieńcowi.

Wszystko wydaje się bardzo proste, gdyż na większości opakowań karm dla psów znajduje się tabela dawkowania, która wskazuje odpowiednią do masy ciała zwierzęcia porcję pokarmu. Czy jednak potrafimy ją odpowiednio interpretować? Do jakiego psa odnosi się konkretna porcja pokarmu? Czy pies rzeczywiście potrzebuje aż tyle?

System oceny kondycji psa

Na te pytania znaleźli odpowiedź dietetycy i lekarze weterynarii Puriny, którzy po czternastoletnich badaniach prowadzonych z udziałem psów rasy labrador stwierdzili, że "Odpowiednia ilość karmy, to taka jej ilość, która pozwala indywidualnemu zwierzęciu utrzymać odpowiednią masę i kondycję ciała". W 2003 roku wyniki badań zostały uznane przez FEDIAF (The European Pet Food Industry Federation), europejską organizację zrzeszającą producentów karm dla psów i kotów, zajmującą się promowaniem zdrowego żywienia zwierząt, propagującą ważną socjalną rolę zwierząt w społeczeństwie oraz wspierającą i zachęcającą do świadomego posiadania zwierząt.

Reklama

Zgodnie z wynikami badań prowadzonych w ośrodkach naukowych Puriny, a także po uwzględnieniu faktu, że każdy pies jest inny, tabela dawkowania produktu dostępna na jego opakowaniu powinna być traktowana przez właściciela psa jedynie orientacyjnie - jako punkt wyjścia do ustalenia optymalnej ilości pokarmu. Na początku warto zastosować się do zaleceń z opakowania. Należy jednak regularnie kontrolować kondycję psa, tak aby można było ocenić, czy konkretna porcja pokarmu jest dla niego zbyt duża, czy może zbyt mała. W tym celu można posłużyć się dziesięciostopniową skalą Systemu Oceny Kondycji Psa. Jeżeli właściciel stwierdzi, że przez kolejne dwa tygodnie podawania danej porcji karmy pies przytył, należy ją zmniejszyć o ok. 15 proc. Natomiast jeżeli zaobserwuje, że pies schudł, należy ją zwiększyć o ok. 15 proc.

Mały pies, mały żołądek

Taka forma kontroli ilości karmy przyjmowanej przez ulubieńca pozwoli dopasować porcję do warunków środowiskowych, w jakich żyje, jego temperamentu, aktywności, stanu fizjologicznego, a także ewentualnych predyspozycji do tycia.

Będąc świadomym właścicielem, nie należy jednocześnie zapominać, że żywienie na miarę to nie tylko ilość karmy, lecz także jej odpowiednie dobranie do konkretnego psa. Najwięksi producenci produktów żywieniowych dla psów oferują dużą różnorodność rozwiązań dietetycznych, starając się dopasować je do prawie każdej sytuacji w życiu naszych ulubieńców.

Między innymi dlatego w większości dobrych sklepów zoologicznych znajdziemy produkty dla psów małych ras, przygotowane, aby zaspokoić ich wysokie zapotrzebowanie energetyczne przy jednocześnie niewielkiej porcji pokarmu - przecież małe psy to również mały żołądek. Inaczej sprawa wygląda w przypadku psów dużych ras, które ze względu na specyfikę ich metabolizmu potrzebują stosunkowo większej porcji

pokarmu, diety najczęściej lekkostrawnej, wspierającej zdrowie i optymalne funkcjonowanie układu ruchu poprzez dbanie o utrzymanie optymalnej sylwetki ciała.

Dobre samopoczucie ulubieńca

Jednak coraz większą rolę w żywieniu psów odgrywają produkty hipoalergiczne, przygotowane specjalnie dla psów wrażliwych, z tendencją do alergii objawiającej się problemami ze skórą lub układem pokarmowym. Ta wyjątkowa linia produktów, opracowana z udziałem ograniczonej liczby źródeł białka, ale o wysokiej przyswajalności, ma za zadanie przed wszystkim odżywić organizm oraz dostarczyć mu energii, wykazując jednocześnie działanie profilaktyczne, zapobiegając rozwojowi uciążliwych objawów alergii, takich jak łupież, świąd czy biegunka. Nie należy również zapominać o szczególnych potrzebach żywieniowych psów sportowych, dla których większość producentów przewidziała produkty opisane jako Active czy Performance. Są to rozwiązania żywieniowe, które charakteryzuje wysoka zawartość energii w stosunkowo niedużej porcji pokarmu, tak aby krótko po spożyciu była dostępna dla organizmu.

Jednocześnie w porównaniu z produktami standardowymi karmy te charakteryzuje podwyższona zawartość białka, mająca na celu wspieranie rozwoju mięśni i utrzymanie atletycznej sylwetki ciała psów sportowych.

Warto zatem pamiętać, że odpowiednia karma w odpowiedniej dawce to podstawa zdrowia i dobrego samopoczucia twojego ulubieńca.

Artur Andrzejczak

lekarz weterynarii, Trener Purina

Tytuł i śródtytuły pochodzą od redakcji INTERIA.PL

Dogandsport
Dowiedz się więcej na temat: pies | żywienie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy