Puchar Ameryki - 19 maja

Faworyt regat Team New Zealand, typowany na rywala obrońcy Pucharu Ameryki, po raz czwarty triumfował na mecie w półfinale regat Louis Viitton Cup. Nowozelandczycy wyprzedzili Desafio Espanol pod wodzą Karola Jabłońskiego o 1 minutę 49 sekund.

W rywalizacji do pięciu zwycięstw nowozelandzki jacht prowadzi 4:1 i brakuje mu tylko jednego zwycięstwa, aby awansować do finału. Także czwartą porażkę poniósł amerykański BMW Oracle Racing, który rywalizuje z Luna Rossa Challenge.

- Kiwi znowu nas pokonali, a ten wyścig pokazał ponownie, jak wielkie znaczenie ma dobry team pogodowy, który ma olbrzymi wpływ na wytypowanie korzystnej strony trasy - mówi Karol Jabłoński. - Do tej pory nasz team pogodowy mylił się 4 razy. Dzisiaj, po wygranym starcie, mimo tego, że mogliśmy pożeglować w każdą stronę, bo mieliśmy szanse spokojnie przejść im przed dziobem po wykonaniu zwrotu przez sztag, kontynuowaliśmy nasz kurs na prawym halsie w lewą stronę, z której spodziewaliśmy się korzystnej zmiany wiatru. Ta jednak nie przyszła...

Reklama

Wykorzystują każdy błąd

- Wiatr skręcił za to 15 stopni w prawo, co automatycznie dało przewagę dla Kiwi - wyjaśnia polski sternik. - Po 5 minutach było już po wszystkim, team rywala bronił prawej strony i powiększał przewagę. Takie sytuacje nie powinny się zdarzać, strateg powinien przewidzieć takie rzeczy. Ja jestem zajęty sterowaniem jachtu i nie mam czasu, aby się rozglądać, od tego są: strateg, taktyk oraz naturalnie team pogodowy, który podaje nam wiadomości z trasy, praktycznie do 1 minuty przed rozpoczęciem fazy przedstartowej. Faktycznie wiatr skręcił w lewo, ale dopiero na pierwszym kursie z wiatrem...

- Załoga daje z siebie wszystko i mogę stwierdzić, że żeglujemy lepiej jak w seriach round robin, ale to nie wystarcza aby wygrać z kiwi. I z tym, niestety, musimy się pogodzić. Doszliśmy bardzo daleko, a ściganie się z jednym z najmocniejszych teamów czasami jest bardzo bolesne, bo najmniejszy błąd zostaje natychmiast wykorzystany przez rywala. Będąc z tyłu, trudno jest zaatakować, bo oni nie zostawiają miejsca, żeglują bardzo konsekwentnie, mądrze i szybko - chwali zwycięzców Jabłoński.

Wyniki piątych wyścigów półfinałowych:

Luna Rossa Challenge (Włochy) - BMW Oracle Racing (USA) strata 1.57, stan rywalizacji 4:1 dla Luna Rossa Challenge

Emirates Team New Zealand (Nowa Zelandia) - Desafio Espanol (Hiszpania) strata 1.49, stan rywalizacji 4:1 dla Emirates Team New Zealand.

materiały prasowe
Dowiedz się więcej na temat: Puchar | team
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy