Wspaniała przygoda na... dnie oceanu

Południowe morza - tak często opisywane przez pisarzy-podróżników - zawsze fascynowały swoją egzotyką. Podobnie jak Mauritius - kolorowa wyspa na archipelagu Maskarenów, oddalona kilkaset mil na wschód od Madagaskaru.

Wielobarwność flory i rozmaitość fauny zachwyca przez cały rok, jakkolwiek trzeba powiedzieć, iż w tym kraju są trzy strefy klimatyczne i dwie (tylko!) pory roku: zima i lato. Nie należy jednak kojarzyć ich z porami roku w naszej szerokości geograficznej. Właśnie trwa tam lato i potrwa do maja - czerwca. Od września do grudnia temperatury codziennie wzrastają. Jednak niewyobrażalnych, saharyjskich upałów na Mauritiusie wcale nie ma. Na przełomie października i listopada słupek rtęci sięgał tam 24 - 27 stopni C. Dobra to pora dla turystów i wczasowiczów nie znoszących upałów.

Reklama

Farmy krokodyli

A co oferuje Mauritius osobom pragnącym spędzić na wyspie urlop czy wakacje? Oprócz zwiedzania Pamplemousses - miejscowości słynącej z ogrodu botanicznego - farmy krokodyli, szlifierni diamentów czy Wyspy Jeleni, niewątpliwą atrakcją jest spacer po dnie oceanu, wśród raf koralowych.

Wygląda to tak: w jednym z biur turystycznych, znajdujących się na terenie ośrodka wczasowego, zgłaszamy chęć skorzystania z takiej przyjemności, płacąc 600 rupii (30 USD). Następnie, o wyznaczonej godzinie, pojawiamy się na przystani, skąd motorówką, z równie co ja żądną przygód 8-osobową grupą chętnych (w różnym wieku), pędzimy na odległość jakiejś mili od brzegu. Dobijamy do zakotwiczonego tam stateczku, na którego pokład wchodzimy z pomocą załogi.

Fotki za 30 dolców

Teraz następuje krótki instruktaż ze strony płetwonurka. Mężczyzna opowiada nam, że nie należy następować na rozgwiazdy, liliowce i inne szkarłupnie, ukwiały, czy koralowce i, że należy pod wodą mieć w polu widzenia płetwonurka. Ten zaś co jakiś czas będzie pokazywał umowny gest palcami - czyli "O" , mający oznaczać O.K. Przytakując głową bądź odwzajemniając się tym samym znakiem będziemy dowodzić, iż wszystko jest w porządku. W razie zasłabnięcia lub niedyspozycji - wystarczy tylko podnieść do góry palec wskazujący, co będzie sygnałem, iż osoba ta pragnie już wyjść na powierzchnię.

Inny z załogi zapytuje gości, kto pragnie być uwieczniony pod wodą na zdjęciu. Na tę propozycję przystają wszyscy, płacąc 300 rupii za film do aparatu fotograficznego. Po tych informacjach zakładamy na nogi elastyczno-gumowe skarpety, biodra obciskamy pasem z ołowianymi ciężarkami. Na głowę zaś zakładamy wodoodporne, metalowo-szklane hełmy, do których podłączone zostały cienkie przewody ciągnące się kilkadziesiąt metrów po powierzchni wody, przez które tłoczone jest powietrze. Ubrani jak akwanauci schodzimy po opuszczonej w głąb drabince na dno, na głębokość 6-8 metrów.

Atak na bułkę

Znajdujemy się w innym świecie, doznając niesamowitego wrażenia. Podskakujemy i unosimy niczym selenonauci na Księżycu, stąpając po jasnym piasku, gdzieniegdzie urozmaiconym fantazyjnym kształtem rafy koralowej. Nagle opiekujący się nami płetwonurek, robiący również podwodne zdjęcia, podaje mi rozmokłą, strzępiącą się bagietkę, na widok której niespodziewanie pojawiła się wokół mnie ławica pręgowatych ryb, wielkości małych karpi. W żarłocznym ataku na bułkę zaczynają mnie szczypać w palce, niczym pisklęta. Te muskania uwiecznił właśnie aparatem fotograficznym płetwonurek.

Podobne zdjęcia z zabawnymi ujęciami zrobił on także innym "akwanautom". Po czym pod jego przewodnictwem odbywamy spacer zachwycając się to konikami morskimi, nieruchomą ławicą czerwonych rybek, dziwnie ukształtowanymi rafami, tajemnicami toni oceanicznej. Ta niezwykła przechadzka trwa około 45 min...

Wspomnienia przygody

Już na stateczku ściągamy hełmy, pasy i skarpety, a załogant serwuje nam napoje i piwo. Nabieramy głębokim haustem powietrza i spoglądamy w toń, a później na rysujący się na horyzoncie kontur brzegu z pióropuszami palm. Schodzimy do motorówki i prujemy do swoich ośrodków wczasowych. Za nami pozostawał coraz bardziej malejący na widnokręgu stateczek, a w pamięci utrwalały się bajkowe wspomnienia podmorskiej przygody.

Krystian Prynda

MWMedia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy