Jak w 3 tygodnie zmienić złe nawyki? Oto przepis!

Trening to jeden z najważniejszych elementów dbania o zdrowie i szczupłą sylwetkę. Okazuje się, że nie tylko fizyczny, ale i emocjonalny, którego planowaniem zajmuje się diet coach. W trzy tygodnie można się zniechęcić do cukru, czy oduczyć picia kawy.

-"Diet coaching" to połączenie coachingu biznesowego, którym zajmowałam się wcześniej z wiedzą i doświadczeniem dietetyka. Moim zadaniem jest pomoc w zmienieniu nawyków żywieniowych osobom, które chcą stracić na wadze. Diet coaching wykorzystuje narzędzia związane z motywacją, z radzeniem sobie ze stresem i emocjami, bo właśnie te czynniki wpływają na to, co ląduje na naszym talerzu - tłumaczy diet coach, Urszula Mijakowska.

Instruktor fitness pokazuje, jak wyćwiczyć poszczególne mięśnie, jaki trening pomoże schudnąć, a jaki zwiększyć masę mięśni lub po prostu poprawić koordynację i sprawność fizyczną.

Reklama

Z kolei diet coach, czyli "dietetyczny trener", instruuje jak się odżywiać, by poprawić stan zdrowia lub zejść z wagi. Jest nauczycielem, osobą która pomaga zaplanować optymalny proces odchudzania oraz motywatorem.

- Systematyczność - z tym osoby podejmujące wszelkie próby odchudzania i diety mają największy problem. Kluczem do sukcesu jest natomiast samokontrola i wytrwałość w wypracowywaniu sobie nawyków żywieniowych. Drugą istotną rzeczą jest dostrzeżenie błędów jakie popełniamy i odnosi się to zarówno do tego co jemy, ale i do tego jak i kiedy jemy oraz co nas skłania, że sięgamy po takie, a nie inne produkty. Tylko wtedy odnajdziemy w sobie motywację, jeżeli zrozumiemy po co coś robimy i dlaczego w taki, a nie inny sposób - tłumaczy Mijakowska.

Rzucanie się na głęboką wodę, czyli przechodzenie na drastyczne diety chcąc zrzucić zbędne kilogramy jest nieskuteczne. Potrzebny jest długofalowy plan, a diet coach pomaga go realizować krok po kroku, ale na samym wstępie odpowiedzieć na pytania - dlaczego chcemy zmienić swój wygląd i samopoczucie.

- Najczęściej zwracają się do mnie o pomoc osoby, które na własnej skórze przekonały się czym jest "efekt jo jo". Pracujemy nad tym, żeby wyeliminować niechciane skutki uboczne diety, dlatego wstępie odradzam diety 1200 kalorii i tym podobne. Chodzi o to, by chudnąć jedząc tyle, ile nasz organizm potrzebuje. Jeśli czujemy się syci, nie wyczekujemy momentu, w którym bez wyrzutów sumienia będziemy mogli nadrobić braki. Głodzenie się to największa zbrodnia przeciw zdrowiu - podkreśla ekspertka.

Wiedza na temat funkcjonowania organizmu, jego potrzeb i reakcji na różne produkty, świadomość na jakiej zasadzie działają poszczególne diety, kiedy i jak spalamy kalorie oraz jak funkcjonuje metabolizm - to fundamenty zdrowego stylu życia. Diet coach pomaga więc usystematyzować wiedzę na temat odżywiania oraz wykorzystać ją w praktyce, tak byśmy świadomie dokonywali wyborów żywieniowych. Niby każdy wie, co jest zdrowe, a co nie, ale tak naprawdę mało kto potrafi odpowiedzieć na pytanie dlaczego i czym tak naprawdę jest zdrowy styl życia?

- Zdrowy styl życia, to nie tylko wykluczanie z menu szkodliwych lub tuczących produktów. To przede wszystkim łączenie ze sobą pożywienia w odpowiedni sposób. Podczas warsztatów pokazuję, jak skomponować pełnowartościowy posiłek, jak przygotować sobie smaczne i zdrowe danie z konkretnych produktów oraz jak odnaleźć idealną dla siebie formę aktywności fizycznej, która będzie uzupełnieniem zmian żywieniowych. Udowadniam że można chudnąć nie odmawiając sobie przyjemności jedzenia - zapewnia Urszula Mijakowska.

Indywidualne spotkania z diet coachem przypominają sesję z psychoterapeutą. Są to regularne sesje, seria przynajmniej ośmiu spotkań, podczas których klient pod okiem trenera wypracowuje nowe nawyki żywieniowe. Tak naprawdę wystarczy 21 dni, by się do czegoś przyzwyczaić.

W trzy tygodnie można się zniechęcić od cukru, oduczyć się picia kawy, czy nabrać nawyku regularnego odżywiania się pięć razy dziennie. Najważniejsze, by wytrzymać i każdego dnia stosować się do nowych, co ważniejsze, samemu wytyczonych sobie świadomych zasad.

Emilia Klepacka

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: zdrowie | aktywność | dieta | siłownia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy