Reklama

Nago po mieszkaniu

Osoba niezahartowana przeziębi się, jeśli owieje ją zimny wiatr. Zahartowana może przez kilka godzin stać na mrozie i nie dostanie nawet kataru. Jak się zahartować?

Zimno hartuje i lepiej chroni przed przeziębieniem niż aspiryna. Trzeba tylko umiejętnie przyzwyczajać organizm do chłodu i skoków temperatury. Uodparnianie ciała na zimno powinno być stopniowe. Kiedy skończą się ciepłe dni nie wkładajmy od razu grubych swetrów, tylko lekkie, przewiewne ubrania (byle bez przesady). Można zahartować się we własnym domu!

Etap I - chodzimy nago

Chodzimy nago po mieszkaniu. Najpierw rozbieramy się w temperaturze pokojowej - 20-24 stopni. Potem chodzimy w negliżu nawet wtedy, kiedy temperatura nie przekracza 15-17 stopni. Kiedy uznamy, że dobrze znosimy chłód w pomieszczeniu, na kilka minut wychodzimy rozebrani, ale nie nadzy, na dwór.

Reklama

Lekarze przestrzegają przed hartowaniem się na siłę, np. chodzeniem po mieszkaniu bez ubrania przez pół dnia, szczękając z zimna zębami. Gęsia skórka, drżenie mięśni świadczą o tym, że organizm broni się przed nadmiernym schłodzeniem i trzeba szybko się ubrać.

Etap II - zimna kąpiel

Woda szybciej i silniej schładza ciało niż powietrze. Gdy jesteśmy już trochę uodpornieni, zaczynamy od trzyminutowego masażu gąbką zamoczoną w wodzie o temperaturze obojętnej dla ciała (35 stopni Celcjusza) i stopniowo wydłużamy czas nacierania, zmniejszając jednocześnie temperaturę wody. Można się także hartować pod natryskiem lub w wannie. Zaczynamy od kąpieli w 35-stopniowej wodzie. Co dwa-trzy dni temperaturę zmniejszamy o jeden stopień. 18 stopni jest granicą, poniżej której nie powinno się schodzić.

Kto nie chce się katować zimnym powietrzem i wodą, niech dużo chodzi szybkim krokiem, biega, jeździ na rowerze. Ruch na świeżym powietrzu także świetnie hartuje, pod warunkiem, że będziemy mieć na sobie lekkie, przewiewne ubranie.

Hartować mogą się prawie wszyscy, z wyjątkiem osób:

• z chorobą wieńcową

• nadciśnieniem

• nerwicą naczyniową

• chorobami naczyń obwodowych

Wtedy trzeba skosultowac się z lekarzem.

Test - czy jesteś zahartowany?

Połóż na przedramieniu kostkę lodu. Jeśli po kilku sekundach skóra zblednie, a potem się zaczerwieni, jesteś dość dobrze zahartowany. Jeśli zblednięcie utrzymuję się długo, albo w miejscu gdzie leżała kostka, zrobi się sina plama, jesteś zupełnie nieodporny na zimno i powinieneś zacząć się hartować.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy