Najcięższe są nocne zawały

Zawały serca pomiędzy godziną 1.00 w nocy a 5.00 rano powodują największe uszkodzenia mięśnia sercowego i najbardziej zakłócają funkcjonowanie lewej komory serca - informuje pismo "Circulation Research".

Wcześniejsze badania na szczurach wykazywały zależność pomiędzy wielkością uszkodzonego obszaru a porą doby, w której doszło do zablokowania naczyń wieńcowych. Teraz okazało się, że również u ludzi aktywność zegara biologicznego wpływa na przebieg zawału.

165 wybrańców

Zespół doktora Jaya H. Traverse z Minneapolis Heart Institute (USA) przeprowadził retrospektywną analizę historii choroby 1031 pacjentów z ostrym zawałem serca, którzy trafili na zabieg angioplastyki naczyń wieńcowych (PICI) w ciągu od jednej do sześciu godzin od wystąpienia niedokrwienia. Z tej grupy wybrano 165 osób, których przypadki były porównywalne. Obszar niedokrwiony oceniany był za pomocą rezonansu magnetycznego (MRI).

W nocy serce jest słabe

Jak się okazało, obszar dotknięty zawałem był szczególnie duży, jeśli do niedrożności naczyń doszło o 1.00 w nocy, zaś do reperfuzji - o 5.00 rano. W porównaniu z porami, gdy serce jest mniej wrażliwe na zawał, zakres uszkodzeń był większy aż o 82 proc.Jak uważa dr Traverse, odkrycie, w jakich godzinach mechanizmy ochronne serca są najsłabsze, może się przyczynić do opracowania skuteczniejszych leków zabezpieczających przed zawałem.

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: zawał | choroby | atak serca
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama