Problemy z prostatą – objawy, których nie należy lekceważyć

Problemy z prostatą to nie powód do wstydu /Adobe Stock
Reklama

Bardzo dużo mówi się o chorobach i dolegliwościach kobiecych, dotyczących m.in. narządów rozrodczych. Zdecydowanie mniej natomiast zwraca się uwagę na przypadłości typowo męskie. Być może za sprawą samych mężczyzn, dla których mówienie o chorobach, szczególnie tych natury intymnej, jest wyjątkowo krępujące i "niemęskie". Tymczasem niesłusznie, bowiem regularne badania profilaktyczne i wczesna reakcja na jakiekolwiek nieprawidłowości dają dużą szansę na wyjście ze schorzenia obronną ręką, bez poważniejszych komplikacji. Jedną z kwestii, na jakie każdy mężczyzna powinien zwrócić szczególną uwagę są problemy z prostatą. Czym się objawiają? Jak walczyć z tą dolegliwością?

Czym jest prostata?

Zacznijmy od podstaw, czyli od wyjaśnienia tego, czym w ogóle jest prostata i jakie pełni funkcje. Prostata, inaczej gruczoł krokowy, jest narządem mięśniowo-gruczołowym, który wchodzi w skład męskiego układu płciowego. Otacza cewkę moczową i znajduje się zaraz pod pęcherzem. Jego rolą jest produkcja płynu, który stanowi istotny składnik nasienia.

Dlaczego prostata daje o sobie znać?

Tutaj sytuacja jest skomplikowana, bo tak naprawdę nie do końca wiadomo, dlaczego pojawiają się problemy z gruczołem krokowym, niemniej na pewno dużą rolę w tym procesie odgrywa testosteron. Łagodny rozrost prostaty następuje zazwyczaj około 45. - 50. roku życia. U niektórych mężczyzn może dojść jednak do dużych zmian w tym obszarze, które znacząco wpływają na codzienne funkcjonowanie.

Reklama

Problemy z prostatą - objawy, których nie należy lekceważyć

Jeśli chodzi o problemy z prostatą, objawy jej rozrostu są dość typowe i jednoznaczne. Kiedy prostata się powiększa, dochodzi wówczas do zwężenia cewki moczowej, która - jak już zostało nadmienione - biegnie przez sam środek stercza. Taka sytuacja prowadzi do zaburzeń związanych z przepływem moczu.

Mężczyzna może zaobserwować słabszy niż dotychczas strumień moczu. Pod koniec oddawania moczu może on wypływać jedynie kroplami. Czynność opróżniania pęcherza trwa przez to znacznie dłużej. Ponadto dość typowym objawem jest uczucie nie do końca opróżnionego pęcherza. Kiedy prostata podrażnia pęcherz, może też dojść m.in. do nietrzymania moczu. Jeśli prostata jest znacznie powiększona, istnieje także zagrożenie całkowitego lub częściowego zatrzymania moczu. Niemożność jego oddania kwalifikuje się do natychmiastowej wizyty u lekarza, a w skrajnych przypadkach - w szpitalu.

Nawet drobne "niedogodności" podczas oddawania moczu powinny skłonić do konsultacji medycznej. Wczesne rozpoznanie problemu i wdrożenie odpowiedniego leczenia znacząco poprawi komfort życia i zapobiegnie rozwojowi schorzenia, co mogłoby skutkować koniecznością operacyjnego usunięcia prostaty.

Co poza leczeniem?

Jeśli jednym z objawów rozrostu prostaty jest nietrzymanie moczu, koniecznie należy zadbać o swój komfort i higienę, sięgając po specjalne produkty, takie jak np. męskie wkładki higieniczne. Są one wyjątkowo dyskretne, nie odznaczają się pod bielizną, natomiast zapewniają wysoki poziom bezpieczeństwa przed wilgocią i nieprzyjemnym zapachem. Warto przetestować produkt, którego próbkę możesz zamówić na stronach niektórych producentów.

materiały prasowe
Dowiedz się więcej na temat: zdrowie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy