Ruch i dieta. Dzięki temu będziesz zdrowy

"Dieta to jest styl życia, który składa się z odżywiania, ruchu i wypoczynku" - tłumaczy dr Renata Jurgiel i podkreśla, że zbilansowana dieta wpływa zwłaszcza na zdrowie, a nie tylko na redukcję wagi. "Człowiek nie może być zdrowy bez ruchu" - dodaje

- Dieta to jest styl życia, który składa się z odżywiania, ruchu i wypoczynku. Z kolei zbilansowana dieta to taka, która uwzględnia wszystkie nasze potrzeby. Odpowiednie proporcje białka, węglowodanów, tłuszczów oraz witamin i minerałów to jest podstawa. W tej chwili bardzo trudno jest to zrealizować.

- Bardzo często to, co dietetycy przepisują, jako zbilansowaną dietę, jak dobrze przeanalizujemy to, ile, czego mamy w określonych produktach spożywczych, to okazuje się, że ta dieta przestaje być zbilansowana - mówi dr n. med. Renata Jurgiel, kardiolog i internista, ekspert Krajowej Rady Suplementów i Odżywek.

Reklama

W pewnym stopniu sami możemy wpłynąć na zbilansowanie swojej diety.

- Biorąc pod uwagę to, co mamy na rynku, możemy tylko więcej zjeść. Wtedy dieta będzie zbilansowana w sensie jakościowym, natomiast nie będzie zbilansowana w sensie ilościowym. Przy obecnym stanie produktów spożywczych nie jesteśmy w stanie zmieścić odpowiedniej ilości substancji odżywczych w tak niewielkiej ilości kalorii, jaką spożywamy - informuje ekspert.

Zbilansowana dieta służy nie tylko redukcji wagi, ale przede wszystkim zdrowiu.

- Zbilansowanie diety przede wszystkim wpływa na nasze zdrowie. Człowiek zdrowy nie jest otyły - człowiek zdrowy jest szczupły i nie potrzebuje kumulować tkanki tłuszczowej. Jeżeli dostaje tyle, ile trzeba z dobrej żywności to dobrze funkcjonuje bez tkanki tłuszczowej - zapewnia dr Jurgiel.

Nieprzestrzeganie zbilansowanej diety oraz niedobory witamin mogą prowadzić nawet do chorób.

- W tej chwili trudno jest znaleźć takie jednostki chorobowe, bo do różnego rodzaju produktów spożywczych dodawane są sztuczne witaminy. Zauważmy, że nigdy nie było takiego zalewu nowotworów, nigdy nie było tyle chorób immunologicznych czy zapalnych takich jak zapalenie stawów, zapalenia tarczycy, łuszczyca. W dużej części byłoby tego zdecydowanie mniej, gdyby nie było niedoborów pokarmowych - tłumaczy ekspert.

Zbilansowana dieta to nie wszystko - aby cieszyć się pełnym zdrowiem ważna jest również aktywność fizyczna.

- Człowiek został stworzony do tego, żeby się ruszać. Nie może być zdrowy bez ruchu, bo nie zużywa niczego, mięśnie się rozleniwiają i zanikają, a kości tracą gęstość. Wtedy można pracować tylko umysłem, ale wtedy to nie jest zdrowy człowiek. Nie da się być zdrowym bez ruchu.

- Przez to, co mamy teraz, że całe nasze młode społeczeństwo zamiast kopać piłkę czy grać w klasy i skakać na skakance siedzi przed komputerami, rośnie pokolenie ludzi chorych. Właśnie przez brak ruchu - kwituje dr Jurgiel.

PAP life
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy