Święta jak śmierć żony

Święta znajdują się na liście dziesięciu najbardziej stresujących wydarzeń, obok śmierci męża lub żony, rozwodu, zmiany pracy. Dlaczego?

Zdaniem psychiatrów, stres pojawia się wówczas, gdy następuje zmiana regularnego "rozkładu dnia". Zatem kiedy przechodzimy na "tryb świąteczny", nie da się go uniknąć, ale można nauczyć się z nim radzić. Oto kilka wskazówek, jak przeżyć święta, wypocząć i nie zwariować.

Polowanie na prezent

Przeciętny mężczyzna zaczyna odczuwać stres w momencie, gdy musi kupić swojej partnerce prezent. Czasu coraz mniej, w sklepach tłok, na półkach tandeta... - napięcie rośnie. Dodatkowo zewsząd bombardowany jest informacjami, że prezent musi być oryginalny, osobisty, taki, którym ona będzie mogła się pochwalić koleżankom. A im większe poczucie presji, oczekiwań, tym większy stres. A prawda jest taka, że kobiety wygórowanych oczekiwań nie mają. Jeżeli twoja partnerka lubi kosmetyki, podejrzyj, jakich używa i wybierz podobne, jeśli chętnie czyta książki - to prezent najprędzej znajdziesz w księgarni. I dalej - jeśli lubi błyskotki, poszukaj kolczyków, bransoletki, wisiorka; spędza godziny na zakupach - kup jej dodatek (pasek, rękawiczki, apaszkę, szalik).

Reklama

Gorączka przygotowań

Po zakupie prezentu wcale nie jest z górki. Czas na porządki i przygotowania. I ty i ona macie trochę czasu wolnego, tymczasem w niej budzi się instynkt perfekcjonistki, bo wszystko musi być idealne. A gdy kobieta nerwowo zabiera się za radykalne porządki, mężczyzna nie może znaleźć sobie miejsca. Nie chce sprzątać, a z drugiej strony pod gradem wymownych spojrzeń posiedzieć też nie może. Żeby skrócić czas porządków do minimum, najlepiej szybko ustalić podział ról. Warto też zapewnić partnerkę, że dom jest w stanie nie do poznania. Niech będzie pewna, że lepiej być nie może zanim zaczniecie ścierać kurze po raz trzeci.

Konflikty w kuchni

Tradycja, że na Wigilii je się 12 dań, to kolejny stresujący moment. Twoja kobieta chce dać popis swoim kulinarnym umiejętnościom, a te starania sprawiają, że jest nerwowa, zmęczona, kłótliwa. Jej stres przejdzie prędzej czy później odbije się na partnerze, dlatego trzeba działać w porę. Zachwycać się czymkolwiek, co się spróbuję, zapewniać, że 12 dań to przesada... i dla własnego spokoju lepiej nie wspominać, że mama na święta zawsze piekła trzy ciasta.

Przy wigilijnym stole

Polska tradycja lubi gromadne Wigilie. Zanim doceni się jednak miło spędzony wieczór w rodzinnym gronie, po raz kolejny pojawi się nerwowa atmosfera. Panowie boją się, że źle wypadną w oczach teściów. Nie mówiąc o składaniu życzeń teściowej - słów brakuje, oklepany zwrot "zdrowia, szczęścia, pomyślności" z trudem przechodzi przez gardło. Aby tego uniknąć, spróbuj wymyślić dwa miłe zdania dzień wcześniej lub zajrzyj do Internetu...

Czas na odpoczynek

Zdarzało ci się, że budziłeś się po świętach i idąc do pracy czułeś się zmęczony? Zmień to. Kiedy skończy się Wigilia, mieszkanie jest posprzątane, lodówka pełna, a został jeszcze przynajmniej dzień wolnego. Możesz więc, wreszcie, zadbać o odpoczynek. Tu najczęstszym błędem strategicznym jest utożsamianie relaksu z "nic nierobieniem", czyli nudą. Aby święta były udane, najlepiej zaplanować odpoczynek wcześniej. Jeżeli od dawna nie mieliście czasu na nadrobienie filmowych zaległości, wypożycz film nim skażesz się na kolejny seans "Kevin sam w domu", przerywany reklamami...

Magdalena Szot

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: żona | prezent | nie żyje | stres | święta
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy