Bardzo ważna rozmowa
Zanim dojdzie do zawarcia porozumienia i podpisania umowy czy to o pracę, czy w sprawie realizacji jakiegoś wspólnego przedsięwzięcia, konieczne są długie, niekiedy trudne rozmowy.
Bardzo rzadko zdarza się, że złożona propozycja nie wymaga dodatkowych uzgodnień i przyjmowana jest bez zastrzeżeń.
Najpierw należy usunąć rozbieżności i uzgodnić stanowiska tam, gdzie dochodzi do kolizji interesów. Kto bierze, ten musi być gotów dać coś w zamian. Chodzi o kompromis satysfakcjonujący obie strony i umożliwiający długą współpracę.
Musisz iść na rozmowę dobrze przygotowany. Postaraj się poznać przyszłego partnera, a przede wszystkim określ własne możliwości. Stosownie do nich dobierz strategię działania, przygotuj mocne argumenty i wyznacz granicę ustępstw, na które możesz się zgodzić.
Wprawdzie każda rozmowa przebiega inaczej - różne są przecież sytuacje i różni uczestnicy rozmów - lecz istnieją sprawdzone strategie i sposoby prowadzenia pertraktacji, których znajomość może ułatwić i przyspieszyć zawarcie porozumienia.
Reguła pierwsza - żądaj początkowo więcej, niż możesz otrzymać i daj rozmówcy do zrozumienia, że nie zgodzisz się na wszystko, czego on zażąda. Jeśli czynisz ustępstwa, to pod pewnymi warunkami. Bądź jednak realistą. Nie składaj obietnic, których nie będziesz w stanie dotrzymać i nie stawiaj warunków niemożliwych do przyjęcia.
Reguła druga - bądź zawsze opanowany i nieustępliwy jeśli to konieczne. Nie możesz traktować rozmówcy z góry, ani go lekceważyć. Nie wywieraj na niego nacisku. Nie wyprowadzaj go z równowagi, zarzucając mu na przykład nieuczciwość.
Reguła trzecia - jeśli jesteś innego zdania niż partner i zgłaszasz kontrpropozycję, to od razu wyjaśnij dlaczego to robisz. Unikniesz w ten sposób posądzenia o nieczystą grę. Jeśli uznasz, że czas przystąpić do natarcia, zaatakuj znienacka, nie dając przeciwnikowi czasu do namysłu i użyj mocnych argumentów. Najsilniejszy zachowaj na później, jako atut w ostatecznej rozgrywce.
Reguła czwarta - jeśli potrzebujesz trochę czasu do namysłu, poproś o krótką przerwę lub zadawaj ciągle pytania. Okazując zainteresowanie argumentami przyszłego partnera, możesz go tym nawet ująć. Ostateczną decyzję podejmij wtedy, gdy wszystkie szczegóły i sporne kwestie będą omówione i wyjaśnione.
Reguła piąta - szczególne ważna! - Aby nie pozbawić się możliwości późniejszej współpracy, nie opuszczaj placu boju jako jedyny zwycięzca. Daj również drugiej stronie odczuć, że udało jej się coś osiągnąć i załatwić kilka spraw. Bezlitośnie pokonany przeciwnik łatwo może się stać twoim śmiertelnym wrogiem.