55 cali to już standard! Jaki telewizor 55 cali kupić?

Minęły lata, kiedy cieszyliśmy się z 32-calowego ekranu. Zresztą obecnie ciężko znaleźć jest telewizor o takiej przekątnej. Standardem stały się telewizory 55 cali. Dobrze wiadomo jednak, że na rynku z taką ofertą występuje wielu producentów, a tym samym dostępnych jest wiele różnych modeli zarówno tańszych, jak i droższych. Na jakie parametry zatem zwrócić uwagę, by kupić telewizor, który spełni nasze oczekiwania? Jaki telewizor zapewni wysoką jakość obrazu i świetne wrażenia podczas oglądania filmów?

Jaki telewizor 55 cali kupić

Telewizor Sony, telewizor Samsung, LG, inny producent? Aby odpowiedzieć sobie na pytanie, który z modeli telewizorów 55 cali na rynku wybrać, należy bliżej przyjrzeć się im parametrom. Dobry telewizor zaoferuje pozytywne wrażenia w trakcie oglądania filmów, słuchania muzyki czy grania na konsoli. Charakteryzuje go precyzyjny obraz o głębokich kolorach, wyraźny dźwięk i funkcje dodatkowe jak smart TV. Chociaż obecnie większość telewizorów dostępnych w sklepach oferuje tę funkcję, to można spotkać jej różne wersje. Jak zatem odróżniać telewizory o dobrych parametrach od tych słabszych?

Drogi a tani telewizor 55 cali

Cena wynika z reguły z zastosowanych technologii i funkcji, jakie oferuje dany model. Zwykle im droższy model, tym bardziej zaawansowane technologie zostały w nim użyte. Wpływają one zwykle na jakość obrazu i dźwięku. Najlepsze telewizory 55 cali oferują obraz w rozdzielczości 4K UHD, wysoką częstotliwość odświeżania i dużą głębię kolorów. Innymi słowy, gwarantują realistyczny obraz. Jednak w czasie zakupu, parametry techniczne dotyczące obrazu, często brane są pod uwagę na drugim miejscu. Niewątpliwie pierwszym parametrem, na jaki zwracamy uwagę, jest obecnie SMART TV. Modele z tym systemem cieszą się ogromną popularnością. Czym tak naprawdę jest?

Smart TV i system Android TV — czym tak naprawdę są?

Zakup telewizora zaczynamy zwykle od sprawdzenia, czy dany model oferuje funkcje smart. Funkcja smart tv to nic innego jak oprogramowanie, które oferuje możliwość zainstalowania różnych aplikacji, które zwiększają możliwości telewizora. Dzięki nim mamy dostęp do różnych serwisów streamingowych jak Netflix czy YouTube i innych najpopularniejszych aplikacji mobilnych, a także do komunikatorów jak Skype i gier. Warunkiem korzystania z tego systemu jest połączenie go z Internetem. Wbudowaną funkcję Smart TV oferuje wiele modeli telewizorów od czołowych producentów. Jest ona tworzona bezpośrednio przez nich.

Niektórzy producenci zamiast tworzenia własnego systemu Smart TV decydują się na instalację systemu Android. Telewizory pod kontrolą systemu Android TV oferują te same funkcje. Jednak ponadto oferują dostęp do ogromnej biblioteki aplikacji, która dostępna jest w sklepie Google Play.

Obraz wysokiej jakości w telewizorach 55 cali

Rozdzielczość to nie wszystko. Topowe modele telewizorów 55 cali oferują obraz o rozdzielczości 4K UHD. To nic innego jak obraz, w którym widoczna jest dużo większa ilość szczegółów. Jeśli połączymy ją z wysoką częstotliwością odświeżania, to otrzymamy płynny obraz bez wyraźnych pikseli. Jednak to wciąż nie wszystko, co odpowiada za dynamikę. Oglądanie filmów i programów telewizyjnych stanie się przyjemniejsze, gdy telewizor będzie wyposażony w funkcję obrazu HDR lub Dolby Vision. Obie technologie mają podobne zadanie, czyli dostarczyć nam jak najbardziej realistyczny obraz. Jaka jest zatem różnica między nimi?

Dolby Vision a HDR

Technologia HDR wie jak sprawić, by obraz był dynamiczny. Odpowiada ona za głębie kolorów i ich jasność, którą automatycznie dopasowuje do wyświetlanego ujęcia. Dolby Vision działa identycznie, jednak dysponuje szerszą paletą barw i dokładniejszą dynamiką. Jedna i druga technologia oferuje żywe kolory i wpływa na świetną jakość obrazu. Jednak to wciąż nie wszystko, co ma znaczenie dla uzyskania najlepszych wrażeń.

OLED i QLED

Zarówno technologia OLED, jak i QLED dotyczy telewizorów z matrycą LED. Oferują one szerokie kąty widzenia i szczegółowy obraz dzięki wysokiej głębi kolorów. Jak żadne inne technologie OLED i QLED oferują wysoką głębię czerni i wyraźny kontrast. Tych technologii próżno szukać na pólkach, na których stoją tanie telewizory. Jednak są one w stanie spełnić oczekiwania nawet najbardziej wymagających użytkowników. Czym się zatem różnią?

Telewizor OLED do podświetlania obrazu wykorzystuje się diody LED, zaś telewizory QLED mają dodatkowe podświetlenie Quantum Dots. Dzięki temu obraz jest jaśniejszy, co w praktyce przekłada się na możliwość bezproblemowego oglądania telewizji nawet w nasłonecznionym pomieszczeniu. Warto też zaznaczyć, że w technologię QLED wyposażane są jedynie telewizory Samsung, gdyż jest ona stworzona przez tego producenta. Z kolei OLED możemy spotkać w ofercie wielu innych topowych producentów.

Przeglądając ofertę telewizorów 55 cali możesz też spotkać się z podświetleniem direct LED. Direct LED oferuje dodatkowe podświetlenie matrycy, które ma wpływ na równomiernie rozłożoną jasność, jednak nie jest tak zaawansowana jak OLED czy QLED.

Zastanawiając się jaki telewizor 55 cali kupić odpowiedzi możesz szukać w różnych źródłach. Podpowiedzi udzieli Ci dobrze przygotowany ranking telewizorów lub możliwość porównania poszczególnych modeli pod względem ich parametrów, jaką masz na przykład w sklepie Neonet.

.