Bezpieczny, pojemny i trwały: trzy wskazówki, które przydadzą się przy wyborze pendrive’a

Pendrive to stosunkowo niewielkie urządzenie, które pozwala uniknąć wielkich kłopotów. Z pewnością zgodzi się z tym każdy, kto doświadczył awarii dysku w swoim laptopie lub komputerze stacjonarnym bądź też z innego powodu stracił do nich (i ważnych danych) dostęp.

Artykuł sponsorowany

Sposobów na zapisywanie danych i sprawne przenoszenie ich pomiędzy komputerami jest sporo. Można to robić za pomocą dysków zewnętrznych, kart pamięci, płyt CD i DVD lub nieustannie zyskującej na popularności chmury. Oprócz niewątpliwych zalet wszystkie te sposoby posiadają jednak pewne mankamenty, by wymienić konieczność połączenia z internetem (chmura), gorszą mobilność i podatność na uszkodzenia (dyski zewnętrzne) czy mniejszą uniwersalność (karty microSD i SD oraz płyty). Z tego powodu nie może dziwić powszechność pendrive’ów, których największymi atutami pozostają niewielkie rozmiary i kompatybilność. Bez problemu podłączymy je do laptopa, telewizora, odtwarzacza, samochodowego radia czy - coraz częściej - smartfona.

Reklama

Mała rzecz, a cieszy, czyli tajemnica sukcesu pendrive’a

Pendrive to przede wszystkim bezpieczne miejsce, gdzie przechowywać możemy ważne dla nas dane, jak dokumenty, zdjęcia, muzykę czy filmy. W momencie awarii dysku lub systemu czy też ataku cyberprzestępców nie tracimy kluczowych dla nas informacji. Pamięci przenośne USB przydadzą się również osobom, które regularnie przenoszą duże ilości danych między komputerami - to szybki, wygodny i bezpieczny sposób.

Co więcej, pendrive’y pozostają bezproblemowe w eksploatacji, praktycznie bezawaryjne i odporne na działanie czynników zewnętrznych, jak zmiany temperatur czy (do pewnego stopnia) wilgoć. Wśród innych zalet tego urządzenia wymienić można także niewielki rozmiar i wagę, co przekłada się na mobilność oraz szeroką gamę pojemności (np. pendrive 128 GB).

Po pierwsze: pojemność

Pojemność to kluczowy parametr, którym warto kierować się przy zakupie. Nie sposób jednak cokolwiek tu doradzić, ponieważ jest to sprawa indywidualna i każdy ma inne potrzeby. Dla jednej osoby 128 GB to będzie za mało, dla innej pendrive 8 GB okaże się zbyt pojemny.

Pojemność przekłada się na cenę urządzenia. Najtańsze pendrive’y w sklepach RTV Euro AGD to koszt ok. 15-20 zł, np. Kingston DataTraveler 100 G3 32 GB USB 3.0, GoodRam UCO2 32 GB USB 2.0 czy Platinet V-Depo 32 GB USB 2.0. Bez problemu znajdziemy także coś z wyższej półki cenowej, choćby Pendrive 1TB: PNY PRO Elite 1 TB USB 3.0 czy SanDisk Ultra Dual Drive Luxe 1 TB USB-C/USB 3.0. Pierwszy z nich, oprócz pojemności, imponuje również maksymalną prędkością zapisu (250 MB/s) i odczytu (400 MB/s) danych.

Po drugie: trwałość

Wyższa cena urządzenia to nie tylko większa pojemność, ale i trwałość. Dostępne na rynku produkty produkowane są głównie z tworzyw sztucznych lub gumy. Część producentów decyduje się na produkcję pendrive’ów w całości z metalu. Takie konstrukcje cechuje największa trwałość, wytrzymałość i odporność - na wodę, zmienne temperatury czy wstrząsy. Dodatkowym atutem, co widać choćby na przykładzie modeli pendrive Samsung, jest ich elegancki wygląd.

Jeśli szukamy rozwiązania wyjątkowo trwałego, powinniśmy ponadto dokładnie przyjrzeć się rodzajowi wtyczki. Tutaj również najlepszym rozwiązaniem będzie metal, zwłaszcza jeśli z urządzenia będziemy często korzystać. Plastikowe wtyczki potrafią się złamać, a tego zdecydowanie chcemy uniknąć. Natomiast gdy po pendrive’a planujemy sięgać jedynie okazjonalnie, raczej nie powinno dojść do uszkodzenia i wówczas plastik w zupełności wystarczy.

Po trzecie: bezpieczeństwo

W dzisiejszych czasach nie można lekceważyć problemu bezpieczeństwa danych. Z jednej strony chodzi o różnego rodzaju ataki hakerów i cyberprzestępców, z drugiej - o możliwość zgubienia pendrive’a i ryzyko, iż trafi on w niepowołane ręce. Tym bardziej że są to urządzenia stosunkowo niewielkich rozmiarów.

Z tego powodu część dostępnych w sklepach pendrive'ów wyposażona została w szereg dodatkowych zabezpieczeń, takich jak np. szyfrowanie danych za pomocą hasła. Modele z wyższej półki cenowej posiadają ponadto opcję skasowania wszystkich zapisanych na urządzeniu danych, jeśli hasło zostanie wprowadzone błędnie kilka razy z rzędu. To rozwiązanie polecane szczególnie osobom, które na przenośnych nośnikach pamięci przechowują wrażliwe dane i cenne dokumenty.

Artykuł sponsorowany

materiały promocyjne
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy