Dron dla początkujących: najważniejsze informacje przed pierwszym zakupem

Własny dron to świetne hobby i dobry pretekst, by wstać z kanapy i spędzić trochę czasu na świeżym powietrzu. To także możliwość poznania nowych ludzi i mnóstwo frajdy, porównywalnej do tej, doznawanej w najbardziej dynamicznych grach wideo.

Dron dla początkujących to koszt kilkuset złotych - zakup nie jest więc sporym wydatkiem, tym bardziej że na początku nie warto inwestować w najbardziej zaawansowane urządzenia. Lepiej wybrać gadżet mały, aby w razie niepowodzenia jego utrata bądź spowodowane uszkodzeniami naprawy nie wiązały się z boleśnie odczuwanymi stratami finansowymi. Dobrym pomysłem jest ponadto zdecydowanie się na urządzenie stosunkowo lekkie, ponieważ łatwiej będzie nim manewrować, przyswoić podstawy oraz przetestować w domowym zaciszu.

Przygodę z dronem czas zacząć!

Jaki dron wybrać? Na początek taki, którym łatwo się steruje. Choć nauka latania nie jest trudna, trzeba opanować podstawy i nabrać wprawy. Zacząć można od drona zabawki, z pomocą którego przyzwyczaimy się do zachowania urządzenia i wyrobimy odpowiednie odruchy oraz nawyki. To jednocześnie gadżety, które w momencie potencjalnego zderzenia z przeszkodą, z czym trzeba się liczyć, nie wyrządzą wielkich szkód.

Warto także zwrócić uwagę na sterowanie - im bardziej intuicyjne, tym lepiej. W tym zakresie doświadczeni fani dronów są zgodni: najłatwiej kieruje się z pomocą urządzenia mobilnego. Przed zakupem należy zatem zwrócić uwagę, czy wybrany przez nas dron posiada taką opcję.

Drony dla początkujących nie muszą być wyposażone w najbardziej zaawansowane rozwiązania - podstawowe w zupełności wystarczą. Przydatne natomiast okażą się aspekty, przekładające się komfort i praktyczność, czyli np. dedykowane etui czy zapasowe śmigła oraz akumulator.

Przepisy i licencje

Przed pierwszym lotem dronem dopełnić trzeba kilku formalności. Szybko uspokajamy: to nic skomplikowanego ani czasochłonnego. Na kurs i egzamin nie warto jednak patrzeć jak na smutną konieczność. Licencja na drona to z jednej strony spora dawka wiedzy, która z pewnością przyda się każdemu amatorowi podniebnych akrobacji. Z drugiej - nie zapominajmy, że chodzi o bezpieczeństwo.

Osoby pilotujące dronami cięższymi niż 250 g oraz posiadające kamery przypisywane są do podstawowej kategorii użytkowników, nazywanej "otwartą". Ta z kolei ma kilka podkategorii, które uzależnione są od terenu (im więcej potencjalnych osób postronnych, tym inny przydział) oraz klasy drona. Kurs oraz egzamin odbywają się online. Wymogiem legalnego pilotowania drona jest również ukończenie 16. roku życia. Więcej szczegółów znajdziesz tutaj: dron przepisy.

Jeśli uda nam się zaliczyć sprawdzian (a uda się na pewno!), otrzymamy numer identyfikacyjny, który należy umieścić na dronie. Egzaminów praktycznych unikną natomiast osoby, które do zabawy wybiorą drona o masie poniżej 250 g i pozbawionego kamery.

Coś więcej niż tylko zabawa

Latanie dronem to nie tylko świetna zabawa, ale również nauka. Zarówno odpowiedzialności (trzeba pamiętać o naładowaniu baterii i prawidłowej eksploatacji), jak i szeregu umiejętności, które przydadzą nam się w wielu różnych sytuacjach. Cenną zdolnością jest choćby opanowanie filmowania w przestworzach - ustawienie kamery pod odpowiednim kątem nie jest takie łatwe, jak może się wydawać.

Co więcej, pozornie niewinne hobby wpłynąć może na zawodową drogę, jaką obierzemy w przyszłości - m.in. na rynku reklamowym istnieje spore zapotrzebowanie na filmy realizowane nowoczesnymi środkami i z pomocą zaawansowanych technologii.

Innymi słowy, nic nie wskazuje na to, by moda na drony miała przeminąć. Przeciwnie: nieustannie powstają coraz bardziej zaawansowane drony, co ma swoje plusy dla osób, które pokochały zabawę tymi urządzeniami i szukają kolejnych motywacji do rozwijania swego hobby. Natomiast dla początkujących ogromną korzyścią pozostaje spora dostępność modeli, które niegdyś były drogie, a dziś tanieją.

Artykuł sponsorowany

materiały promocyjne
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy