Jaki dysk sieciowy do domu wybrać?

Niezależnie od tego, czy prowadzisz firmę w domu czy potrzebujesz danych na własny użytek, dysk sieciowy z pewnością ci się przyda. Oczywiście, można zastanawiać się nad sensownością takiego zakupu w obliczu ogromnej popularności chmury, jednak komfort psychiczny wynikający z dostępu do danych na własnych warunkach nie ma ceny. Nie ma znaczenia, czy mówimy o ważnych zawodowych projektach czy o kolekcji rodzinnych fotografii. Właśnie dlatego serwery NAS nie tylko nie tracą na popularności, ale z roku na rok zaskakują nowymi rozwiązaniami. Sprawdź, jaki dysk sieciowy do domu wybrać.

Jakie dyski sieciowe do domu będą najlepsze? Wszystko zależy od tego, w jaki sposób zamierzasz wykorzystywać serwer NAS, jakie masz potrzeby i oczekiwania. Skorzystaj z poniższych porad, aby dopasować najlepszy model.

Serwer NAS - czym właściwie jest?

Jakie dokładnie urządzenie ukrywa się pod nazwą serwera NAS? Mówiąc najprościej, to dysk sieciowy, czyli urządzenie pamięci masowej zintegrowane z konkretną siecią. Służy jako serwer plików, umożliwiając przechowywanie dużych ilości danych i kopii zapasowych w jednym miejscu. Dysponując połączeniem internetowym, możesz mieć do nich dostęp z dowolnej lokalizacji. Co ważne, pliki przechowywane na dyskach sieciowych są całkowicie bezpieczne.

Reklama

Zastosowanie dysku sieciowego sprawdza się zarówno w kontekście potrzeb prywatnych, jak i w małych firmach lub jednoosobowych działalnościach gospodarczych. W modelu pracy zdalnej zatrudnione osoby mogą w łatwy sposób skorzystać ze zgromadzonych materiałów bez obaw o utratę bezpieczeństwa.

Dyski sieciowe kontra chmura i dysk zewnętrzny

Można zastanawiać się, czy współcześnie nadal ma sens procedura przechowywania danych i tworzenia kopii zapasowych na dysku sieciowym. Odpowiedź może być tylko twierdząca.

Domowe dyski sieciowe NAS łączą atuty przenośnych dysków zewnętrznych i chmury. Zyskujesz stały dostęp do ich zawartości z dowolnego miejsca na świecie - wystarczy odpowiednia aplikacja mobilna. Bez problemu pomieścisz zdjęcia, filmy czy pliki, tworząc własną bibliotekę. Brzmi podobnie do chmury? Oczywiście, jednak dysk sieciowy to dużo więcej.

Wiele osób wykorzystuje popularne chmury - na przykład Dropbox czy One Drive - do przechowywania swoich plików. Są one wygodne i intuicyjne w obsłudze. Problem zaczyna się zwykle, gdy przekraczasz limity pojemności. Z czasem z usługi bezpłatnej musisz przejść na płatną, a potem na coraz wyższy pakiet. Kolejną wadą chmur jest oddanie swoich danych w dyspozycję firmy zewnętrznej. Nie każdemu odpowiada już sama świadomość takiego zabiegu, a dodatkowo nie masz żadnej kontroli nad sposobem przechowywania i bezpieczeństwem.

Obsługa macierzy RAID

Skoro mowa o bezpieczeństwie, nie można ominąć tematu rozwiązań stosowanych w dyskach NAS przeznaczonych do użytku domowego. Jak bardzo możesz polegać na zabezpieczeniach? Właściwie w większości modeli, nawet przeznaczonych do zastosowań typowo domowych, wykorzystuje się szyfrowanie i blokadę przez złośliwym oprogramowaniem.

Najważniejszą zaletą dysków sieciowych jest jednak opcja konfiguracji RAID. Polega ona na tak zintegrowanych dwóch dyskach (może ich być więcej), by ich zawartość była postrzegana przez komputer jako całość. Istnieją różne warianty RAID. Najpopularniejsze to:

  • RAID 0 - dysponujesz pełną przestrzenią wszystkich dysków, osiągając maksimum wydajności,
  • RAID 1 - pierwszy dysk jest duplikowany w formie kopii zapasowej na wszystkich pozostałych, dlatego w razie awarii jednego z nich, dane przetrwają; do dyspozycji masz mniej miejsca, ale dane są w pełni bezpieczne,
  • RAID 5 i RAID 6 - obecnie najbardziej wydajne systemy, zapewniające tworzenie kopii zapasowych przy zdecydowanie najlepszej prędkości zapisu i odczytu; dane są rozkładane na wielu dyskach, a w razie awarii odtwarzane z poszczególnych części.

Jak widać, zakup serwera NAS może okazać się jedną z lepszych inwestycji z punktu widzenia efektywnego i bezpiecznego przechowywania danych.

Na co zwrócić uwagę, kupując dysk sieciowy?

Poza tym RAID istnieje jeszcze kilka aspektów, na które trzeba zwrócić uwagę, wybierając dysk do domowych zastosowań. Poniżej znajduje się lista najważniejszych parametrów.

  • Liczba kieszeni

Ten parametr decyduje o liczbie dysków, które można zamontować w urządzeniu, a więc i możliwym do skonfigurowania wariancie macierzy RAID.

  • System operacyjny

Na ten moment dwa najpopularniejsze rozwiązania bazują na systemie Linux. Disk Station Manager, dostarczany przez tajwańską firmę Synology, stosuje się raczej przy użytku prywatnym, zaś konkurencyjny QTS (od firmy QNAP) - przy biznesowym, jednak wcale nie musi to być regułą.

  • Procesor i pamięć RAM

Parametry kluczowe z punktu widzenia szybkości i wydajności.

  • Liczba złączy LAN

Na potrzeby domowe wystarczy model z jednym lub dwoma złączami, jeśli jednak z urządzenia ma korzystać kilka osób jednocześnie, sięgnij po bardziej zaawansowany model.

.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy