Jakie urządzenia pomiarowe wybrać?
Chcesz czy nie – na budowie nie obejdziesz się bez mierzenia. Czy to odległości, czy spadki, w tym przypadku metoda “na oko” raczej nie należy do najlepszych rozwiązań. Klasyczne taśmy miernicze też nie należą do najefektywniejszych. Czym je zastąpić? Wystarczy przyjrzeć się bardziej lub mniej profesjonalnym urządzeniom pomiarowym i wybrać odpowiedni sprzęt dla siebie i swoich pracowników. Niwelatory, lasery krzyżowe i dobrze wszystkim znane poziomice laserowe to przyrządy niezbędne do wykonania najważniejszych obliczeń na placu budowy. Jak działają, gdzie są niezbędne i ile kosztują? Odpowiadamy na wszystkie Wasze pytania!
Artykuł sponsorowany
Wybór urządzeń pomiarowych może przyprawić o ból głowy niejednego speca. Na rynku znajdziemy różnorodny sprzęt w takich ilościach, że zakup tego idealnego wydaje się niemożliwy. Lasery krzyżowe, poziomice, niwelatory - wszystkie wyglądają podobnie, a jednak rozstrzał cenowy jest ogromny. Więc czym się różnią? Ogólnie mówiąc, najważniejszą różnicą są ich możliwości. Dokładność, maksymalny zasięg, ilość wiązek, czy nawet opcja automatycznego wykonywania obliczeń wpływają na funkcjonalność sprzętu, a tym samym również na jego cenę. W prosty sposób możesz więc przepłacić i wybrać urządzenie z funkcjami, których nigdy nie użyjesz. Jeżeli chcesz temu zapobiec, powinieneś wiedzieć, do czego służą najpopularniejsze przyrządy miernicze.
Poziomica laserowa wbrew nazwie nie ma zbyt dużo wspólnego ze standardową poziomicą. Oba te przyrządy są jednak równie proste w użyciu i spełniają swoje zadanie po prostu dobrze. Poziomica laserowa to absolutne minimum, które kupimy już za cenę około 200 złotych. Urządzenie to wykonuje pomiary w najprostszy możliwy sposób, czyli przy pomocy jednej wiązki laserowej. Dla zwiększenia efektywności przyrządu możesz opcjonalnie wyposażyć się w statyw i stabilizator, które za grosze kupisz w każdym sklepie budowlanym. Taki gadżet nada się przede wszystkim do sporadycznych, prostych remontów w domu.
Najprościej mówiąc, laser krzyżowy to rozbudowana poziomica laserowa. Urządzenie to emituje co najmniej dwie wiązki, które jak można się łatwo domyśleć, układają się w kształt krzyża. Taka funkcja pozwala mierzyć jednocześnie pion i poziom oraz wyznaczać kąty proste. Laser krzyżowy to sprzęt trochę droższy, ale jak widać ma większe możliwośc,i niż wysłużone poziomice. Po swoich poprzedniczkach zachował jednak prostą budowę i jeszcze prostszą obsługę, więc bez problemu poradzą sobie z nim nawet mniej doświadczeni pracownicy. Ten sprzęt świetnie nadaje się do pomiarów wewnątrz budynków, montażu drzwi i okien, układania płytek czy wykonywania podwieszanych sufitów.
Najnowszym sprzętem pomiarowym na rynku są niwelatory laserowe (obrotowe). Jeżeli zakładasz, że są drogie, to masz rację. Wysoka cena idzie jednak w parze z ogromnym szeregiem możliwości. Niwelatorów raczej nie spotkamy wewnątrz budynków - urządzenia te nie mają sobie równych, ale pełnię ich możliwości poznamy dopiero podczas skomplikowanych pomiarów bardzo długich odległości. Ich zasięg może sięgać nawet 1000 metrów przy dokładności rzędu 2,4 mm/50 m. Nic więc dziwnego, że niwelatory laserowe stosowane są raczej w trakcie układania rurociągów i niwelacji dużego terenu, niż samodzielnych prób układania płytek w łazience. Większość (jak nie wszystkie) urządzenia tego typu wykonają też podstawowe obliczenia - dodawanie, odejmowanie, mnożenie czy dzielenie. Logiczne więc, że ich budowa i obsługa jest nieco bardziej skomplikowana, niż w przypadku laserów krzyżowych czy poziomic laserowych.
Pewnie spotkałeś się z urządzeniami takimi jak niwelatory optyczne. Jeżeli nie to pamiętaj, że niwelatory laserowe i optyczne, pomimo podobnej nazwy, to nie to samo. Te drugie istnieją na rynku już od bardzo dawna i cieszą się niezmienną popularnością, którą zawdzięczają dobrej precyzji i stosunkowo niskiej cenie. Są tańsze niż niwelatory laserowe, a zaufaniem darzą je całe rzesze zawodowców. Ta klasyka gatunku to absolutne minimum na każdej budowie i bezpieczny wybór dla wszystkich osób bez doświadczenia z podobnym sprzętem. Nowoczesny niwelator laserowy jest jednak bardziej praktyczny - obraca się w pełni automatycznie, nie musisz więc przestawiać go ręcznie podczas mierzenia kilku punktów. Cechuje go także większa dokładność i znacznie szerszy zakres pracy. Niwelatory obrotowe nie mają sobie równych, ale wszystkie ich funkcje i możliwości wykorzystamy dopiero podczas najbardziej skomplikowanych prac.
Artykuł sponsorowany