Lokalne firmy technologiczne działające w Polsce: jak je znaleźć?

Rynek nowych technologii rozwija się w niezwykle szybkim tempie i nadaje kształt całej gospodarce. Doskonale radzą sobie na nim również pochodzące z Polski podmioty. Jak je znaleźć? Pomocna może okazać się baza firm.

Cyfrowy potencjał biznesu

Według raportu The 2022 State of IT przygotowanego przez Spiceworks Ziff Davis aż 49% firm traktuje priorytetowo projekty IT i w związku z tym rozbudowuje budżety przeznaczone na ten cel. Główną rolę zaczynają w nich odgrywać przy tym najbardziej innowacyjne technologie. Aż 26% przedsiębiorców przeznaczy środki na rozwiązania chmurowe, a 28% na nowoczesne oprogramowanie. Zapotrzebowanie jest więc bardzo wysokie i - co podkreślają często eksperci - będzie utrzymywać się na takim poziomie niezależnie od koniunktury. Perspektywy na wzrost dla firm technologicznych są więc znakomite. Jak rodzą sobie przedsiębiorstwa z polskim rodowodem?

Reklama

Firmy technologiczne w bazie firm

Polska branża IT konsekwentnie wypracowuje silną pozycję nie tylko na rynku lokalnym, ale również globalnym. Rodzime podmioty, w tym bardzo często reprezentujące sektor małych i średnich przedsiębiorstw, dostarczają innowacyjnych rozwiązań, które znajdują uznanie na całym świecie. Widoczna jest przy tym zmiana całej gospodarki, która w coraz większym stopniu stawia na rozwój technologii. Baza firm, w której można dotrzeć do wszystkich aktywnych na rynku 3 960 130 podmiotów to ALEO.com. Gromadzi aż 208 269 przedsiębiorstw w kategorii IT i telekomunikacja.

Wśród nich 149 179 specjalizuje się w usługach IT, 29 224 w doradztwie technicznym, a 11 685 w sprzęcie IT i urządzeniach peryferyjnych. Już w tym momencie przedsiębiorstwa IT stanowią więc ważną część krajowej gospodarki. Do szeroko pojmowanego sektora technologicznego można zaliczyć natomiast zdecydowanie więcej przedsiębiorstw. Wiele z nich reprezentuje branżę usług dla firm. W tej kategorii znajduje się aż 782 520 podmiotów.

Jak znaleźć firmę w bazie?

Bazy firm to przede wszystkim kompaktowe narzędzia przydatne z perspektywy każdej aktywnej na rynku osoby. Zarówno przedsiębiorców poszukujących nowych kontrahentów, jak i osób fizycznych, które chcą znaleźć np. sprawdzonego dostawcę usług czy produktów. Jak to zrobić? Wystarczy w polu wyszukiwarki wpisać wybrane słowo kluczowe, np. "usługi informatyczne" czy "tworzenie oprogramowania".

Można także posłużyć się listą kategorii i doprecyzowywać wyszukiwanie, wskazując kolejne podkategorie. Przykładowo, aby dotrzeć do firm zajmujących się badaniami i analizami technicznymi, należy najpierw przejść do kategorii "Usługi dla firm", a następnie wybrać wskazaną podkategorię.

Jeżeli zależy Ci na dotarciu wyłącznie do podmiotów zarejestrowanych na lokalnym rynku, należy zastosować filtr lokalizacyjny i wskazać konkretne województwo.

Najważniejsze dane na temat przedsiębiorstwa

Drugim zastosowaniem bazy firm jest uzyskiwanie rozbudowanych informacji na temat konkretnego podmiotu. Dane pochodzą przy tym z aktualnych publicznych rejestrów, więc zyskujesz pewność, że odzwierciedlają stan obecny. Jakie informacje uda się uzyskać?

●      Dane rejestrowe,

●      dane adresowe,

●      dane kontaktowe, w tym numer telefonu, adres strony internetowej, e-mail,

●      informacje o przedsiębiorcy,

●      numer NIP, REGON, KRS,

●      formę prawną działalności,

●      rachunki bankowe z rejestru podatników VAT,

●      powiązania osobowe i majątkowe,

●      sprawozdania finansowe,

●      datę rejestracji firmy i informacje o jej aktualnym statusie.

Najważniejsze firmy technologiczne w Polsce

Już krótka analiza w bazie firm udowadnia, że firmy technologiczne w Polsce rozwijają się w szybkim tempie i są przy tym obecne na wielu lokalnych rynkach. Co oczywiste, pierwszoplanową rolę w tym kontekście odgrywają metropolie, w tym prężnie rozwijająca się stolica, Trójmiasto, Poznań, Kraków i Wrocław.

Znajduje to również przełożenie na międzynarodowe rankingi i badania. W rankingu "Deloitte Technology Fast 50 Central Europe 2021", w którym co roku wskazywanych jest 50 najbardziej perspektywicznych spółek technologicznych Europy Środkowej, znalazło się aż 16 polskich firm. Pod względem ilościowym Polska ustępuje jedynie Czechom.

W pierwszej dziesiątce znalazły się dwie polskie firmy. Na miejscu 6 uplasowało się zlokalizowane w Warszawie przedsiębiorstwo, które opracowuje system zabezpieczający płatności internetowe przed wyłudzeniami. Lokatę niżej znalazła się firma specjalizująca się w telemedycynie.

Tworzenie oprogramowania kluczowe dla biznesu

Co ciekawe, aż 33 z 50 miejsc zajęli producenci oprogramowania. Na drugim miejscu, z pięcioma reprezentantami, znaleźli się producenci sprzętu komputerowego, 4 firmy należą do branży mediów i rozrywki. Po trzy przedsiębiorstwa należą do branży fintech i medycznej. W rankingu uwzględniono również dwóch przedstawicieli branży komunikacyjnej.

Jak widać, rynek jest bardzo rozbudowany, jednak przyszłość nadal należy do produktów i usług IT. Wiele innowacyjnych rozwiązań jest przy tym adresowana do klientów biznesowych. Łączna skala wzrostu przychodów spółek ujętych w rankingu to aż 2278%.

.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy