Najlepsze zabezpieczenia dla stron WWW – czym jest mechanizm DNSSEC i certyfikat SSL?

Witryny internetowe potrzebują nie tylko atrakcyjnego wyglądu, chwytliwej domeny i niezawodnego hostingu. Oprócz tego należy zadbać o odpowiednie zabezpieczenie cennych danych przechowywanych na portalu oraz informacji przekazywanych codziennie przez pocztę e-mail. Pomoże w tym certyfikat SSL oraz mechanizm DNSSEC.

SSL a DNSSEC

Do najpopularniejszych form zabezpieczenia strony internetowej przed utratą lub przechwyceniem danych należy certyfikat SSL. Charakterystyczna kłódka przy adresie oznacza, że informacje są szyfrowane za pomocą specjalnego sieciowego protokołu. Rozwiązanie to stało się obowiązkiem każdego, kto chce wiarygodnie wypaść w oczach internautów. Z kolei mechanizm DNSSEC zabezpiecza domeny, czyli nazwy podmiotów funkcjonujących w sieci.

Certyfikat SSL - co to takiego?

Certyfikat SSL (Secure Socket Layer) to powszechnie przyjęty standard bezpieczeństwa dla stron WWW. Jest to specjalny protokół sieciowy, który szyfruje informacje przekazywane codziennie przez witrynę internetową. Wśród nich są wrażliwe dane osobowe, loginy, hasła, szczegóły dotyczące transakcji pieniężnych, jak również informacje przechowywane za pośrednictwem poczty e-mail. Rozwiązanie to nie tylko podnosi wiarygodność firm, ale stało się także obowiązkiem dla banków oraz instytucji finansowych, które nie mogą dokonywać transakcji bez odpowiednich zabezpieczeń. 

Reklama

Bardzo łatwo sprawdzić, czy strona ma aktywny certyfikat SSL. Wystarczy spojrzeć na pasek adresu w lewym górnym rogu przeglądarki - dokładnie tam, gdzie widoczna jest domena .pl danej firmy. Przed adresem powinna pojawić się charakterystyczna kłódka oraz początek https://. Jeśli strona nie ma aktywnego certyfikatu, jej adres rozpoczyna się od http://. Co więcej, na ekranie wyświetla się informacja, że nawiązywane połączenie może być niebezpieczne, a użytkownik eksploruje ten obszar sieci na własną odpowiedzialność.

Ile kosztuje certyfikat SSL i jak można go aktywować?

Certyfikat SSL można zdobyć szybko za pośrednictwem firm hostingowych, takich jak home.pl. Podstawową wersję dla blogów, stron WWW oraz małych sklepów internetowych często można nabyć w promocyjnej cenie. Koszt rocznego pakietu podstawowego rozpoczyna się nawet od 24 zł brutto/rok. Trzeba liczyć się z tym, że koszt zabezpieczenia sklepów internetowych, dużych korporacji czy banków będzie znacznie wyższy. Usługę tę można wykupić osobno lub w pakiecie z hostingiem dla witryny internetowej. Istnieje możliwość, aby aktywację certyfikatu zlecić profesjonaliście. 

Certyfikat można jednak także aktywować samodzielnie, wykonując kilka prostych czynności. Jeśli produkt został zakupiony w firmie home.pl, należy:

  • zamówić wybrany rodzaj certyfikatu i wnieść konieczną opłatę,
  • wybrać domenę, która ma być chroniona,
  • odebrać e-mail i potwierdzić własność domeny,
  • aktywować certyfikat w panelu klienta.

W przypadku wybrania najprostszej wersji zabezpieczenia weryfikacja domeny trwa zazwyczaj około 1 h. Wiarygodność większych przedsiębiorstw sprawdzana jest znacznie dłużej i może trwać 1-7 dni. 

Mechanizm DNSSEC - co to takiego?

Najnowsze dane z raportu NASK "Rynek nazw domeny .pl" wskazują, że w trzecim kwartale 2021 r. 447 tys. domen .pl zostało zabezpieczonych za pomocą mechanizmu DNSSEC (DNS Security Extension). Jest to protokół sieciowy, który stanowi rozszerzenie istniejącego od dawna systemu DNS (Domain Name System, tłum. System Nazw Domen), którego głównym zadaniem jest odpowiadanie na zapytania użytkowników o nazwy domen. DNSSEC to dodatkowe zabezpieczenia, dzięki którym każdy adres zyskuje swój indywidualny klucz i nie ma możliwości przejęcia nad nim kontroli przez inny podmiot (nieuczciwa operacja zwana jest phishingiem).

To rozwiązanie jest porównywalne do zamka w drzwiach, który otwiera się tylko za pomocą jednego klucza zawierającego szereg specyficznych, charakterystycznych elementów. DNSSEC jest niedrogi, a czasem, tak jak w home.pl, zupełnie darmowy. Tym bardziej warto dzięki niemu dodatkowo zabezpieczyć się przed hakerami.

Zabezpieczenie strony WWW i domeny - dlaczego warto?

Zabezpieczenie stron WWW i domeny internetowej zwiększa wiarygodność marki w oczach internautów. Potencjalny klient, który widzi charakterystyczną kłódkę przy adresie witryny, ma pewność, że jego dane osobowe są należycie chronione. Dzięki temu chętniej wypełni formularz, ankietę lub dokona transakcji pieniężnej. Co ważne, protokoły sieciowe zabezpieczające stronę WWW świadczą o tym, że działa ona zgodnie z wytycznymi ustawy o ochronie danych osobowych (RODO). Trzeba także pamiętać, że brak odpowiedniego systemu dyskwalifikuje stronę w wynikach wyszukiwania Google i nawet doskonała optymalizacja treści nie zmieni tej sytuacji.

Mechanizm DNSSEC i certyfikat SSL to narzędzia, dzięki którym internauta czuje się komfortowo, odwiedzając daną platformę internetową. Gwarancja bezpiecznego przechowywania danych oraz ochrona transakcji pieniężnych sprawiają, że potencjalny klient chętniej dokona zakupu wybranego produktu w e-sklepie.

.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy