Oświetlenie wspierające naukę – czym powinno się wyróżniać?

Ciemne, jesienne wieczory sprzyjają leniwemu relaksowi, ale niekoniecznie koncentracji nad książkami. Na szczęście są sposoby na to, aby zmotywować mózg do cięższej pracy, nawet gdy pogoda za oknem nie rozpieszcza. Jednym z nich jest światło – dowiedz się, jak oświetlić miejsce do nauki, aby dodać sobie energii do działania.

Słowo klucz - odpowiednia temperatura barwowa światła

Dlaczego tak trudno się nam skoncentrować, gdy za oknem zaczyna panować jesienna szaruga? Bo ciemność ogranicza naszą produktywność. Jeszcze do niedawna zima była czasem, gdy naturalnie przestawialiśmy się w nieco spokojniejszy tryb. Ustawała większość prac na roli, w związku z czym więcej czasu spędzało się w domu. W mieście wcześnie zapadający zmrok również ograniczał liczbę aktywności.

Obecnie oczekuje się od nas, że przez cały rok będziemy równie produktywni. Nie jest to do końca zgodne z naszymi wewnętrznymi zegarami dobowymi, ale są sposoby na to, aby również zimą cieszyć się dobrym samopoczuciem. Warto w tym celu poszukać inspiracji w naturze.

Zauważmy, że słońce nie świeci przez cały dzień światłem o takich samych parametrach. Wieczorem jest ono znacznie cieplejsze niż wczesnym rankiem. W efekcie:

  • Chłodne światło wspomaga koncentrację i dodaje nam energii. Naturalnie reagujemy na nie pobudzeniem.
  • Ciepłe światło pomaga nam się zrelaksować i stopniowo przygotowuje organizm do snu.

Logiczne wydaje się zatem, że miejsce do nauki powinniśmy oświetlać dość intensywnym, jasnym światłem. Nie należy jednak go nadużywać! Dlaczego? O szczegółach przeczytasz w dalszej części tekstu.

Oświetlamy biurko zgodnie z naturalnymi potrzebami organizmu

Oświetlając przestrzeń do pracy, a więc zapewne biurko, warto uwzględnić dwa rodzaje oświetlenia:

  • oświetlenie główne, czyli np. lampę sufitową,
  • oświetlenie zadaniowe, w tym wypadku najpewniej lampę biurkową.

Design obu tych lamp ma drugorzędne znaczenie. Najważniejsze to zamontować w nich odpowiednie źródła światła.

Gdy mowa o temperaturze barwowej żarówek, rekomendujemy następujące rozwiązania:

  • W roli oświetlenia ogólnego najlepiej sprawdzą się żarówki emitujące światło o neutralnej barwie.
  • W lampce biurkowej najlepiej zamontować żarówkę o chłodnej barwie.

Jeżeli pracujemy przy komputerze żadna z lamp nie powinna oczywiście powodować odbłysków na ekranie. Należy też zadbać o to, aby blat biurka był oświetlony równomiernie oraz nie tworzyły się na nim cienie. W tym celu lampkę biurkową lokalizujemy po przeciwległej stronie dominującej ręki.

Jednocześnie należy pamiętać, aby chłodne światło dawkować sobie w rozsądnych dawkach. Zwłaszcza wieczorami nie powinniśmy eksponować się na nie zbyt często, ponieważ może to prowadzić do problemów z zasypianiem. Aby tego uniknąć, warto rozważyć zakup żarówek, których temperaturą barwową da się sterować. Mogą być to na przykład produkty Philips Hue.

Jak działają żarówki Philips Hue i dlaczego warto mieć je w gabinecie?

Żarówki Philips Hue to tzw. żarówki inteligentne. Mogą świecić światłem o różnej intensywności i temperaturach barwowych. Dostępne są też modele emitujące kolorowe światło.

Wszystkimi produktami Philips Hue można sterować za pomocą specjalnej aplikacji mobilnej Philips Hue, jednak nie tylko. Do dyspozycji mamy także inteligentne włączniki, w których można zaprogramować ulubione ustawienia. Lampy Philips Hue da się też uruchamiać za pomocą komend głosowych, pod warunkiem że posiadamy asystenta Amazon Alexa, Google Home lub inne tego typu urządzenie.

Jak zaprogramować żarówki Philips Hue w gabinecie? Wiele zależy tu od pory roku. Zimą i jesienią nawet przez cały dzień możemy potrzebować górnego światła. Żarówki najlepiej ustawić zatem tak, aby imitowały sposób, w jaki świeci słońce (tak jest to możliwe!). Wtedy do południa będą one świecić dość chłodno i intensywnie, a potem zaczną stopniowo się ocieplać.

Z kolei żarówka w lampce biurkowej może działać w trybie "koncentracja". Oczywiście nie przez cały dzień. Jeśli wieczorem musimy spędzić nieco czasu nad książkami, warto przestawić ją w delikatniejszy tryb, aby nie mieć potem problemu z zaśnięciem.

Oświetlenie wspierające naukę - kluczowe informacje

Podsumujmy zatem, czym powinno się wyróżniać oświetlenie przestrzeni do nauki:

  • Nie może tam zabraknąć światła o chłodnej, pobudzającej koncentrację barwie, jednak należy z nim uważać, ponieważ w nadmiernych ilościach może przyczyniać się do rozregulowania rytmu dobowego i utrudniać zasypianie.
  • W otoczeniu miejsca nauki powinny znaleźć się minimum dwa rodzaje światła: ogólne i zadaniowe.
  • Należy ustawić oświetlenie tak, aby nie odbijało się na ekranie komputera i nie męczyło wzroku.
  • Warto rozważyć zakup oświetlenia, którego parametrami da się sterować.

Po więcej informacji na temat oświetlenia wspierającego naukę i inne czynności zapraszamy na oficjalną stronę Philips Hue.

 

.
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy