Telewizja w domku letniskowym: co będzie potrzebne do odbioru tv poza miastem?

Własny domek letniskowy to możliwość spontanicznego odpoczynku poza miastem – możemy z niego skorzystać niemal w każdej wolnej chwili i przystosować go do preferowanej formy relaksu. Wakacyjny klimat nie oznacza jednak konieczności rezygnacji z przyjemności, jaką dla wielu jest telewizja. O czym nie można zapomnieć, by cieszyć się oglądaniem ulubionych programów, filmów oraz seriali?

Domki letniskowe z roku na rok zyskują na popularności. Trend ten stał się jeszcze wyraźniejszy w czasie pandemii i związanymi z nią lockdownami, które mocno zmieniły przyzwyczajenia Polaków. Domki letniskowe z jednej strony okazały się bezpieczną alternatywą dla zamykanych hoteli oraz pensjonatów, z drugiej - skuteczną formą ucieczki od większych skupisk ludzi. To nie tylko świetny sposób na spędzenie dłuższego urlopu, ale także doskonały pomysł na weekendowe wyrwanie się z miejskiego zgiełku i odpoczynek od codziennego zagonienia i chaosu. Bliski kontakt z naturą i spora odległość od miasta nie musi jednak oznaczać rezygnacji z obejrzenia ważnego meczu czy wieczornego seansu ulubionego serialu. Co będzie potrzebne do odbioru telewizji poza miastem?

DVB-T2 nowym standardem

Przede wszystkim należy mieć świadomość, iż cyfrowa telewizja naziemna nie jest już nadawana w standardzie DVB-T i została zastąpiona nowszym rozwiązaniem - standardem DVB-T2. Oznacza to konieczność sprawdzenia, czy posiadany przez nas telewizor obsługuje nowy, wspomniany standard. Jak to zrobić? Odpowiednie informacje znajdziemy np. w instrukcji obsługi odbiornika bądź na stronie internetowej producenta. Zdecydowana większość telewizorów sprzedawanych w ciągu ostatnich kilku lat obsługuje już standard DVB-T2.

Zakup nowego telewizora nie zawsze jest koniecznością. Osoby, które posiadają starsze modele i dotąd korzystały z tunera DVB-T mogą go po prostu zastąpić dekoderem DVB-T2. Tym bardziej że urządzenia te są przystępne cenowo. Dekodery DVB-T2 to koszt ok. 100 zł. Większość z nich posiada ponadto szereg przydatnych dodatkowych funkcji, jak m.in. nagrywanie, odtwarzacz multimediów czy możliwość pauzowania i cofania programów w momencie ich nadawania.

Jaki konkretnie model wybrać? Jeśli nie mamy odpowiedniego doświadczenia, pomocny z pewnością okaże się dowolny ranking dekoderów DVB-T2. Wśród polecanych modeli wymienić można Opticum Nytro Box NS DVB-T2 H.265/HEVC, Manta DVBT017, Wiwa H.265 Maxx oraz Wiwa H.265 Mini.

Anteny, czyli najważniejszy element instalacji RTV

Nie zapominajmy o antenie! To jeden z najważniejszych elementów instalacji RTV w naszym domku letniskowym. Odpowiednio dobrana antena jest gwarancją wysokiej jakości sygnału, który dostarczany jest do odbiornika.

Anteny naziemne podzielić można na wewnętrzne (ustawiane w pokojach) i zewnętrze (mocowane na fasadach budynków) oraz pasywne (wymagają dodatkowego zasilania) i aktywne (czerpiące energię z telewizorów lub dekoderów). Oprócz tego uwagę warto zwrócić na to, by wybrana antena odbierała sygnały DAB+, DVB-T, DVB-T2, FM, UHF, VHF. Są one niezbędne do odbioru naziemnej telewizji czy słuchania radia.

Największą popularnością w sklepie RTV Euro AGD cieszy się obecnie Reinston EANTZ001. To model pasywny, wykonany z aluminium, posiadający wbudowany filtr LTE oraz zapewniający zasięg nawet do 50 km. Antena ta jest odporna na zmienne warunki atmosferyczne i promieniowanie UV, dzięki czemu świetnie sprawdza się w przypadku domków letniskowych. Równie chętnie wybierane są jednak anteny aktywne, takie jak m.in. Reinston Ultra EANTZ002 TVA 500, Reinston Ultra EAN004 czy Thomson ANT1418BK.

Jaki telewizor do domku letniskowego?

Wybór telewizora powinien być uzależniony od przestrzeni, jaką dysponujemy. Salon w domku letniskowym najczęściej jest jednak niewielkich rozmiarów i warto to wziąć pod uwagę podczas zakupu odbiornika. Jeśli dysponujemy większym metrażem - nie jesteśmy niczym ograniczeni.

Dużą popularnością wśród posiadaczy domków letniskowych cieszą się telewizory Mini LED i takie modele, jak Samsung Neo QLED QE65QN85AAT DVB-T2/HEVC, LG 65QNED913PA DVB-T2/HEVC czy Philips 75PML9636/12 DVB-T2/HEVC. Wszystkie one spełniają wymagania, które przed sprzętem stawia nowy standard DVB-T2.

Szukającym oszczędności polecić natomiast można Samsung Neo QLED QE55QN85AAT DVB-T2/HEVC, kosztujący niecałe 4 tys. zł. 55 cali, rozdzielczość 4K UHD, liczne funkcje poprawy obrazu (m.in. Szeroki Kąt Widzenia, Adaptacja Obrazu czy specjalny Tryb Filmowca) - to tylko kilka z najważniejszych parametrów tego telewizora.

 Artykuł sponsorowany


.