Telewizory – kompletny poradnik zakupowy

Wybór telewizora nie należy do łatwych zadań. W końcu na rynku znajdziemy mnóstwo modeli o różnych parametrach, ciężko więc się zorientować, który najbardziej odpowiada naszym wymaganiom. Dlatego zanim podejmiemy decyzję zakupową, warto poznać możliwości dostępnych technologii.

Telewizory LED

Żeby zrozumieć, czym różnią się telewizory LED od QLED czy OLED, musimy przyjrzeć się matrycy. Diody LED emitują światło, które pada na znajdujące się na matrycy piksele. Był to duży przełom. Od czasu wejścia tej technologii na rynek telewizory zaczęły lepiej odwzorowywać barwy, wyraźnie poprawiła się jakość obrazu, a czerń stała się głębsza. Ta technologia pozwoliła również na tworzenie płaskich i dużych powierzchni telewizorów. Jeszcze lepszy kontrast dały telewizory Direct LED, w których zastosowano równomierne podświetlenie matrycy. Ale wkrótce pojawiła się konkurencja.

Telewizory QLED

Technologia LED była dużym przełomem, ale producenci telewizorów nie spoczęli na laurach. Rozwoju nie da się zatrzymać, wiec wkrótce pojawiło się jeszcze lepsze rozwiązanie, a była nim technologia QLED. Litera "Q" to skrót od Quantum Dots, czyli kropek kwantowych. W tej technologii zastosowano półprzewodnikowe nanokryształy emitujące światło czerwone i zielone i podświetlane LED-ami. Kropki kwantowe umieszczone są pomiędzy podświetleniem LED a filtrami kolorów znajdującymi się w wyświetlaczu. W wyniku mieszania się światła czerwonego, zielonego i niebieskiego (emitowanego przez LED-y) powstaje światło białe zawierające zakres barw zbliżony do światła słonecznego. Dzięki temu telewizory QLED mają tak szerokie spektrum kolorów, w dodatku są one żywsze i bardziej nasycone, a kontrasty - lepiej podkreślone.

Dodatkowo mają najwyższy obecnie dostępny na rynku poziom jasności obrazu, wyższy nawet niż najnowocześniejsze telewizory OLED, dzięki czemu możemy oglądać telewizję nawet w bardzo słoneczny dzień bez strat na jakości.

Telewizory OLED

OLED jest najnowszą obecnie technologią zastosowaną w matrycach telewizorów. Pierwsza litera w skrócie oznacza Organic, ponieważ diody wykorzystane w tych telewizorach, wykonane są z polimerów, czyli związków organicznych. Diody są bardzo płaskie, dlatego telewizory OLED są najcieńsze ze wszystkich modeli dostępnych na rynku. W dodatku dają możliwość zakrzywiania ekranu, dzięki czemu można uzyskać efekt przestrzenności obrazu. Każdy piksel świeci samodzielnie, nie ma dodatkowego źródła światła, który musiałby go podświetlać. Dzięki temu barwy są wyjątkowo żywe, technologia doskonale oddaje kontrasty i najgłębszą czerń wśród technologii dostępnych na rynku.

Urządzenia OLED mają również bardzo krótki czas reakcji, dlatego świetnie oddają dynamiczne sceny w filmach akcji i idealnie sprawdzają się jako telewizory dla graczy. Za zaawansowaną technologią idzie oczywiście cena - te telewizory są obecnie najdroższe na rynku.

Pozostałe parametry

Technologia wyświetlania obrazu to nie jedyny parametr, na który należy zwrócić uwagę przed zakupem telewizora. Oczywiście liczy się również rozmiar ekranu, a obecnie ogranicza nas przede wszystkim przestrzeń domowych pomieszczeń. Teraz w sklepach takich jak RTV Euro AGD znajdziemy telewizory, które mają nawet powyżej 85 cali.

Jeśli już decydujemy się na zakup nowego sprzętu, warto także zwrócić uwagę na jego rozdzielczość. Najpopularniejszą obecnie technologią jest 4K, które umożliwia komfortowe oglądanie, nawet gdy siedzimy blisko ekranu. Ma to ogromne znaczenie, szczególnie w mniejszych mieszkaniach, w których nie mamy możliwości manewrowania ustawieniem mebli w stosunku do telewizora. Obowiązkową funkcją jest również możliwość podpięcia urządzenia do internetu. Telewizory Smart TV stały się już standardem.

.
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy