Co dalej z frankowiczami?

Nie od dziś wiadomo, że osoby, które zaciągnęły kredyty we frankach od kilku lat zmagają się z poważnymi problemami dotyczącymi spłaty zobowiązań. Niektórzy frankowicze podejmują walkę na drodze sądowej, a część szuka różnych sposobów oraz miejsc, gdzie mogą taniej kupić franki szwajcarskie. Nic dziwnego, kurs franka pewnego dnia wzrósł i od tego czasu trzyma się bardzo wysoko. Niektórym kredytobiorcom kwota do spłaty nawet powiększyła się o 50 procent.

Dlaczego niektórzy zdecydowali się na kredyt we frankach?

Banki swojego czasu, bardzo chętnie oferowały kredyty walutowe. Osoby, które nie mogły sobie pozwolić na standardowe zobowiązania złotówkowe, chętnie wybierały walutowy rodzaj zadłużenia pozwalający im na zakup mieszkania lub domu. Kredyt we frankach faktycznie mógł się wydawać atrakcyjną możliwością ‒ stabilny kurs franka, niższa rata oraz popularność. Niecałe 20 lat temu większość kredytobiorców w Polsce wybierała kredyty we frankach. Szacuje się, że blisko 700 tys. Polaków zdecydowało się na zobowiązania w CHF.

Frankowicze konta kurs franka

Do czasu, gdy kurs franka był stabilny, frankowicze cieszyli się ratami na niższym poziomie niż kredytobiorcy ze zobowiązaniami w złotówkach. Problemy rozpoczęły się po kryzysie finansowym, a następnie oliwy do ognia dolała decyzja Narodowego Banku Szwajcarii, który uwolnił kurs CHF od zależności wobec kursu euro. Frank podskoczył do poziomu powyżej 5 zł, czyli kosztował prawie dwa razy tyle, ile na początku boomu na kredyty we frankach. Do roku 2011 frankowicze byli zmuszeni do spłacania kredytów po kursach narzuconych im przez bank, gdzie spready były bardzo wysokie. Od czasu wejścia ustawy antyspreadowej kredytobiorcy mogli zakupić franki szwajcarskie w innych miejscach, po znacznie korzystniejszych kursach.

Zakup CHF online jako ulga dla portfela?

Właśnie dlatego, że banki stosowały nierynkowe kursy kupna i sprzedaży CHF, które czasami znacznie odbiegały od kursów NBP wielu frankowiczów czuło, że tracą na tych transakcjach. Część z nich zdecydowała się na wymianę franków w kantorach internetowych lub stacjonarnych. Kantory internetowe mają tę przewagę, że oferują lepszy kurs franka szwajcarskiego oraz wymianę bezgotówkową ‒ co pozwala na bezpośredni przelew online ze spłatą raty od razu na konto banku. Jeszcze korzystniejszym sposobem na zakup CHF mogą być platformy wymiany walut, w których nie ma spreadu. W przypadku społecznościowej platformy Walutomat.pl możemy kupić franki od innego użytkownika, nawet po wybranym przez siebie kursie ‒ jeżeli system znajdzie taką ofertę, to automatycznie ją dopasuje i dokona wymiany. Sprawdź najkorzystniejszy, aktualny kurs franka tutaj: https://www.walutomat.pl/kursy-walut/chf-pln/ 

.
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy