Czy laptop gamingowy to dobry wybór?

Laptopy gamingowe często postrzegane są jako komputery przeznaczone wyłącznie dla graczy. W praktyce natomiast tego typu sprzęt doceni każdy użytkownik, któremu zależy na uzyskaniu wysokiej wydajności.

Oprócz większej radości z grania, taki laptop poprawi również komfort pracy, szczególnie u tych osób, które korzystają z programów o dużych wymaganiach sprzętowych (na przykład profesjonalnych aplikacji dla grafików).

Dlaczego laptopy do gier cieszą się tak dużą popularnością?

Od wielu lat producenci sprzętu oferują specjalne wersje laptopów, które powszechnie określa się jako laptopy gamingowe. Najważniejszą rzeczą, która wyróżnia je na tle pozostałych komputerów przenośnych, są bardzo wydajne podzespoły. Dzięki temu laptop gamingowy umożliwi grę w najnowsze tytuły. Porządny komputer zaprojektowany z myślą o graczach może dorównywać mocą nowoczesnym konsolom i komputerom stacjonarnym. Nic więc dziwnego, że zainteresowanie takimi laptopami rośnie z każdym rokiem. Dodatkowo coraz więcej dorosłych osób przyznaje, że w wolnych chwilach lubią pograć na komputerze. Laptop, który można zabrać ze sobą w dowolne miejsce i wykorzystywać zarówno do pracy, jak i do zabawy idealnie się do tego nadaje. Planując zakup nowego laptopa, który będzie miał wydajny procesor, dużą ilość RAM oraz porządną kartę graficzną trzeba się jednak liczyć z większymi kosztami niż w przypadku pozostałych laptopów. Nie warto jednak oszczędzać na takich zakupach, ponieważ odpowiednio dobrany laptop posłuży ci przez wiele lat. Poniżej znajdziesz wskazówki, które ułatwią ci wybór idealnego laptopa gamingowego.

Co powinien mieć dobry laptop gamingowy?

Komputery dla graczy (zarówno te stacjonarne, jak i przenośne) często dostępne są w wersjach wyróżniających się ciekawym designem. Tak samo jest w przypadku akcesoriów, czego najlepszym przykładem są gamingowe myszki oraz klawiatury. O ile jednak kolor podświetlenia lub dostęp do dodatkowych klawiszy można uznać za mało istotne szczegóły, to jeżeli laptop ma się sprawdzić jako sprzęt do grania, powinien mieć przede wszystkim porządne podzespoły. Przy wybieraniu sprzętu zwróć szczególną uwagę na następujące części:

- gamingowa wersja procesora - procesor wraz z kartą graficzną mają największy wpływ na to, czy laptop poradzi sobie z nowymi grami o dużych wymaganiach sprzętowych. Najlepiej wybrać model przynajmniej na poziomie Intel Core i7-9750H. Jeżeli możesz sobie pozwolić na większy wydatek, rozważ zakup procesora typu Intel Core i7-10875H.

- odpowiednia ilość pamięci RAM - obecnie nawet zwykła przeglądarka internetowa z wieloma pootwieranymi kartami potrafi obciążyć RAM, więc nic dziwnego, że bez laptopa wyposażonego w przynajmniej 8GB nie warto myśleć o graniu. Dla najlepszego komfortu warto kupić laptopa z 16 GB RAM. Modele o takich parametrach łatwo zamówisz w sklepie https://www.neonet.pl/laptopy/gamingowe.html.

- wydajna karta graficzna - im lepsza karta graficzna, tym lepsze efekty wizualne uzyskasz podczas grania. Na karcie nie powinno się oszczędzać, szczególnie że nowe gry mają pod tym względem duże wymagania.

- szybki dysk SSD - są one chętnie wybierane przez klientów ze względu na to, że zapewniają krótszy czas zapisu oraz odczytu danych. Dzięki temu gry będą uruchamiały się szybciej.

- cechy ekranu, które mają znaczenie w gamingu - ekran w laptopie gamingowym powinien być na tyle duży, aby można było komfortowo grać lub oglądać filmy bez potrzeby podłączania zewnętrznego monitora. Dodatkowo zwróć uwagę na częstotliwość odświeżania (powinna być jak najwyższa) oraz szybki czas reakcji matrycy.

- gamingowa klawiatura - nie warto natomiast skupiać się na wyborze klawiatury w laptopie, bo i tak wielu graczy korzysta z dodatkowej klawiatury, którą można podłączyć bezprzewodowo.

- efektywne chłodzenie - wydajne parametry, jakie powinien mieć nowoczesny laptop do gier, w połączeniu z wymagającymi grami sprawiają, że podczas używania taki sprzęt może się bardzo nagrzewać. Przy zakupie warto więc zwrócić uwagę na efektywność chłodzenia.

- jakość wykonania obudowy - nie chodzi wyłącznie o to, że lepsza obudowa będzie lepiej wyglądała i umili korzystanie z laptopa, ale również o trwałość całego sprzętu. Uszkodzona obudowa może uniemożliwić korzystanie z laptopa, dlatego kupując droższy model, warto upewnić się, że obudowa bez problemu wytrzyma przynajmniej kilka lat aktywnego grania.

Akcesoria do laptopów gamingowych - na co zwrócić uwagę?

Ze wszystkich akcesoriów, które mogą się przydać użytkownikom laptopów gamingowych, najważniejsza jest oczywiście myszka. Nawet najlepszy laptop dla gracza wymaga dobrej myszki, zwłaszcza jeżeli ktoś jest miłośnikiem strzelanek lub innych gier, w których trzeba dużo korzystać z myszki. Na początek można oczywiście grać na zwykłej myszce, jednak modele zaprojektowane z myślą o graczach pozwalają uzyskać o wiele lepsze wyniki. Pozostałe akcesoria, które mogą się przydać to zewnętrzna klawiatura, dodatkowy monitor, słuchawki oraz fotel gamingowy.

materiały promocyjne
Dowiedz się więcej na temat: komputer | gry | esport | rtv