Jak napisać dobry biznesplan? Oto sprawdzone techniki, które warto wypróbować

Prowadzenie biznesu wymaga przede wszystkim dobrego przygotowania i przemyślanego planowania. Pominięcie tego etapu bardzo często wiąże się natomiast z krytycznymi konsekwencjami. Wobec tego niezwykle ważnym dokumentem staje się biznesplan. Co prawda sformułowanie tego dokumentu nie zawsze będzie koniecznością, jednak warto to zrobić. Dzięki temu można zweryfikować wiele pomysłów i przygotować zdecydowanie lepszą strategię. Warto poznać dobre praktyki dotyczące tworzenia biznesplanu i przekonać się, w jakich scenariuszach będzie to niezbędne.

Biznesplan: przekonaj się, kiedy będzie ważny

W dzisiejszych czasach otwarcie firmy jest bardzo proste. Bardzo często wystarczy zaledwie kilka minut i dostęp do Internetu, aby formalnie stać się przedsiębiorcą i rozpocząć własną przygodę w świecie biznesu. Oczywiście prowadzenie własnej działalności gospodarczej to jednak poważne zobowiązanie, które wiąże się ze zróżnicowaną odpowiedzialnością, zarówno finansową, jak i podatkową czy prawną. Koniec końców brak sprawdzonych pomysłów może wiązać się więc z poważnymi konsekwencjami. Warto skorzystać z przygotowanego przez ekspertów ALEO.com bezpłatnego poradnika ""Jak napisać dobry biznesplan". Zastosowanie kilku prostych technik pozwoli na łatwe przygotowanie strategii idealnie dostosowanej do potrzeb firmy i rynku, na którym ma konkurować.

Cel stworzenia biznesplanu

Współczesna rzeczywistość gospodarcza dąży w kierunku minimalizacji i uproszczenia praktycznie wszystkich procedur. Biznesplan nie jest w związku z tym obowiązkowym elementem funkcjonowania większości podmiotów. Jednocześnie jest jednak nie tylko bardzo ważnym drogowskazem, pozwalającym na harmonijny rozwój, ale również dokumentem wymaganym w pewnych sytuacjach. Należy do nich m.in.:

  • Pozyskanie grantów, dofinansowań,
  • Uczestnictwo w różnego typu projektach - zarówno publicznych, jak i niepublicznych,
  • Wystąpienie o kredyt inwestycyjny,
  • Ubieganie się o dofinansowanie dla nowych firm.

Jak widać, w niektórych sytuacjach stworzenie biznesplanu może być więc faktycznym wymogiem. To, czy uda się np. pozyskać dodatkowe środki na działalność gospodarczą, będzie przy tym uzależnione od tego, jak dobrze będzie przygotowany ten dokument. Dotyczy to z jednej strony zawartości merytorycznej, z drugiej natomiast odpowiedniej formy i przemyślanej struktury.

Co powinien zawierać biznesplan?

Oczywiście tworzenie biznesplanu nie jest w żaden sposób sformalizowane, nie istnieje również jednolity wzór dokumentu tego typu. Warto mieć jednak świadomość, że biznesplan powinien przede wszystkim odpowiadać na zespół najważniejszych pytań dotyczących działalności, stojących przed nią perspektyw, ale również zagrożeń. Im bardziej będzie wyczerpujący i przemyślany, tym większą będzie miał również wartość, pozwoli przy tym na lepsze określenie zarówno krótko- jak i długofalowej strategii. Należy wobec tego uwzględnić przede wszystkim:

  • Zakres działania,
  • Posiadane zasoby,
  • Charakterystykę konkretnego rynku oraz konkurencji,
  • Strategię osiągnięcia celów,
  • Opis potencjalnych czynników ryzyka,
  • Cele, które firma zamierza osiągnąć w dłuższym i krótszym horyzoncie czasowym,
  • Strategię rozwoju,
  • Źródła finansowania działalności.

Właściwie określone cele

Co oczywiste, aby biznesplan mógł być realnym wsparciem, musi bazować na wiarygodnych i miarodajnych informacjach, które znajdują potwierdzenie w rynkowej praktyce. Wobec tego warto zastosować strategię SMART, pozwalającą na odpowiednie określenie założeń funkcjonowania działalności. Zgodnie z nią każdy aspekt powinien być prosty (ang. simple), mierzalny (measurable), osiągalny (achievable), istotny (relevant) oraz uplasowany w perspektywie czasowej (timely defined). Należy wobec tego postawić na konkrety oraz odwoływać się przede wszystkim do realnych scenariuszy: najlepiej takich, które miały już miejsce w przeszłości. Dzięki temu strategia zyska istotną wartość, pozwoli także na zdecydowanie efektywniejsze wdrożenie jej w życie.

Zadbaj o formę

Przystępne przedstawienie informacji jest szczególnie ważne nie tylko w sytuacjach, w których biznesplan ma np. pozwolić na uzyskanie kredytu lub innego dofinansowania. Profesjonalne zadbanie o jego formę graficzną i uporządkowanie danych pozwoli także na zdecydowanie wydajniejsze samodzielne korzystanie z zawartych w nim informacji. W związku z tym warto zadbać o ten aspekt, wybrać odpowiedni wzór, a w razie wątpliwości korzystać również z rad ekspertów. Przede wszystkim biznesplan powinien być użytecznym narzędziem, które będzie wsparciem w różnych okresach prowadzenia działalności gospodarczej.

.
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy