Nowoczesne rowery elektryczne – co warto o nich wiedzieć?

Zebraliśmy najważniejsze informacje o rowerach elektrycznych. Oto podstawowe fakty na ich temat – od aspektów prawnych jazdy nimi, po wyróżniki tego typu konstrukcji.

Czym jest rower elektryczny?

E-bike, czy rower elektryczny to bardzo popularne urządzenie w ostatnim czasie. Tego typu pojazd pozwala nam na jazdę nie tylko napędzaną standardowymi pedałami, lecz także silnikiem elektrycznym. Rowery elektryczne spotykane są rzadziej niż deskorolki elektryczne czy hulajnogi. Jest to pojazd o nieco większych gabarytach, wyższej cenie i mniej wyróżniający się - czasami ciężko jest odróżnić rower szosowy od elektryka. Jednak zainteresowanie tego typu produktami wciąż utrzymuje się na wysokim poziomie, a w dobie większej świadomości na tematy ekologiczne, rynek ten przeżywa rozkwit.

Zalety i wady rowerów elektrycznych Wiele osób nie jest przekonana co do elektryka przez różne stereotypy na temat tego urządzenia. Niektórzy nie decydują się na zakup roweru przez to, że taki pojazd zajmuje sporo miejsca. Rowery elektryczne bardzo skutecznie rozwinęły się przez ostatnie lata i dziś oferują ogromne możliwości.

Do ich zalet należy zaliczyć:

  • Dodatkowy napęd elektryczny, dzięki któremu jazda staje się łatwiejsza, wygodniejsza, a na wymagających fragmentach trasy nie musimy polegać wyłącznie na sile naszych nóg.
  • Możliwość doboru trybu jazdy do naszych oczekiwań - np. jazda rekreacyjna, sportowa, czy tryb pozwalający nam na skuteczne przemieszczanie się w warunkach górskich - dotyczy tylko niektórych modeli.
  • Rower tego typu stanowi skuteczną alternatywę dla skuterów, małych samochodów, czy hulajnóg. Jest trwały, dobrze radzi sobie z trudnymi warunkami na trasie i dowiezie nas do celu w krótkim czasie.

Do wad rowerów elektrycznych musimy zaliczyć:

  • Większą wagę - kilka kilogramów powyżej masy standardowego roweru miejskiego.
  • Konieczność ładowania - dziś z zasięgiem do nawet 100 kilometrów problem ten jest znacznie mniejszy niż wcześniej, gdy rowery były w stanie pokonać zaledwie 30 kilometrów na jednym ładowaniu.

Czy rower elektryczny zajmuje dużo miejsca? Jeśli mieszkasz w niewielkim mieszkaniu, każdy metr jest na wagę złota. W takiej sytuacji warto zdecydować się na rower składany. E-bike tego typu można bardzo łatwo przechowywać, wystarczy złożyć ramę i umieścić go pionowo. Dzięki temu wcale nie zajmie on tak dużo miejsca. Możliwość składania roweru przydaje się każdego dnia - możesz zabrać go ze sobą np. do biura, czy w razie konieczności do autobusu lub tramwaju.

Prawo a małe pojazdy elektryczne - jak wygląda sytuacja rowerów elektrycznych? Regulacje względem deskorolek, hulajnóg czy rowerów elektrycznych to coś, co elektryzuje świat fanów technologii. Część przepisów nie do końca bierze pod uwagę potrzeby osób kierujących takimi pojazdami. Ważne jest jednak to, że prace nad odpowiednimi regulacjami ciągle trwają, a te zmieniają się dosyć systematycznie. Dawniej hulajnogi elektryczne były traktowane jako rowery, po prostu zabrakło dla nich odpowiedniej kategorii prawnej. Aktualnie e-bikiem można przemieszczać się po ścieżkach rowerowych i drogach, o ile napęd pracuje do prędkości 25 km/h, a sam rower wymaga pedałowania. W tym przypadku rower elektryczny jest traktowany jak rower standardowy, a zasiąść na niego może legalnie osoba powyżej 18 roku życia lub poniżej, jeśli posiada kartę rowerową.

.
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy