Obróbka metali CNC – jakie możliwości dają nam nowoczesne technologie?

Precyzyjna obróbka metali to niezwykle ważna gałąź przemysłu. Trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie wielu firm bez tego rodzaju technologii. Na czym ona polega? Kto oferuje tego rodzaju usługi?

Obróbka CNC - co to za metoda?

CNC to nic innego jak komputerowe sterowanie urządzeniami numerycznymi. Technologia ta jest oparta o mikrokomputer, który odpowiada za programowanie sprzętu. Rozwiązanie to stosuje się w rozmaitych urządzeniach. Dzięki CNC sterowanie nimi jest znacznie prostsze. Z technologii tej korzystają chociażby tokarki, frezarki oraz elektrodrążarki. Zanim jednak będą one mogły wykonywać precyzyjne i powtarzalne działania, muszą zostać odpowiednio do tego przygotowane. Pierwszym krokiem jest stworzenie projektu komputerowego. Wykorzystuje się do tego program CAD. Kolejnym krokiem jest przetworzenie go na plan sterowania. Dopiero wówczas możliwa staje się obróbka CNC. Kluczem do prawidłowego funkcjonowania maszyny jest sterownik. To on dostarcza dane operatorowi. Dzięki temu wie on, czy urządzenie działa prawidłowo.

Obróbka metali CNC - jak wygląda sterowanie maszyną?

Komputerowe sterowanie tokarką czy frezarką sprawia, że operator jest w stanie niemal natychmiastowo zareagować na pojawiające się nieprawidłowości. Zmiana ustawień może dotyczyć chociażby bazowania osi, parametrów urządzenia, czy informacji korekcyjnych narzędzi. Wiele sterowników posiada graficzny interfejs, co zdecydowanie ułatwia jego obsługę. Dzięki temu w każdej chwili operator może w łatwy sposób zmienić kształt tworzonych elementów. W obróbce metali CNC możemy wyróżnić kilka układów sterowania. Punktowe pozwala ustawić narzędzie w dowolnym miejscu względem obiektu. Odcinkowe, jak sama nazwa wskazuje, pozwala przesuwać urządzenie po torach, które są równoległe do osi współrzędnych. Najwięcej możliwości daje nam jednak sterowanie kształtowe. Dzięki niemu możemy realizować dowolne ruchy, w tym pełny zakres bryły. Dlatego właśnie obróbka metali metodą CNC jest niezwykle precyzyjna i powtarzalna. Tworzone w ten sposób elementy są wysokiej jakości i idealnie dopasowane do potrzeb klienta.

Obróbka metali CNC - jakie rodzaje możemy wyróżnić?

Technologia ta daje przemysłowi ogromne pole możliwości. Jest przede wszystkim precyzyjna i pozwala tworzyć serie powtarzalnych elementów, przy jednoczesnej niewielkiej stracie materiału. Dzięki temu chociażby obróbka metali CNC jest tańsza od innych metod. Dlatego korzystają z niej bardzo różne branże. Warto tu wymienić chociażby medycynę, elektronikę, czy lotnictwo. W Polsce nie brakuje firm, które zajmują się obróbką metali CNC. Oferowane przez nich usługi stoją na najwyższym poziomie. Znajdziemy wśród nich chociażby frezowanie czy toczenie. Pierwsza usługa  polega na oddzieleniu warstwy materiały za pomocą obracającego się narzędzia. Dzieje się to do momentu, w którym zostanie uzyskany określony kształt. Toczenie natomiast umożliwia obróbkę brył. W tym wypadku ruch obrotowy wykonuje obrabiany materiał, a nóż tokarski pracuje liniowo. Obróbka metali CNC obejmuje także szlifowanie. To jeden z ostatnich etapów całego procesu. Dzięki niemu uzyskuje się bowiem gładką i lśniącą powierzchnię. Nic więc dziwnego, że tego rodzaju usługi stały się we współczesnym przemyśle powszechne.

materiały promocyjne

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy