Chiny podały, kiedy będą miały swoje rakiety wielokrotnego użytku jak SpaceX

Chińska Korporacja Nauki i Technologii Lotniczej i Kosmicznej (CASC), poinformowała właśnie, kiedy pierwszy stopień rakiety Długi Marsz LM-8 będzie mógł wylądować na Ziemi.

Chiny od dawna marzą o wielokrotnym wykorzystywaniu swoich rakiet i obniżeniu kosztów misji kosmicznych. Teraz wiemy już, że pierwsze próby będą przeprowadzone już w przyszłym roku, a z pomocą rakiety LM-8, za 2 lata.

Jest to spore zaskoczenie, ponieważ wcześniej określano ten termin na rok 2035. CASC podało, że LM-8 będzie wykorzystywał do lądowania paliwo pozostałe ze startu. Chińczycy planują początkowo lądowanie swoimi rakietami na Ziemi, a później na platformach.

Chiny też chcą mieć rakiety wielokrotnego użytku. Fot. CNSA/CASC.

Reklama

Nowa rakieta będzie w stanie wynieść na niską orbitę 7,7 tony ładunku. LM-8 będzie wyposażona w dwa silniki K2 na paliwo płynne. Co ciekawe, po wykonaniu misji, silniki mają oddzielić się od pierwszego stopnia i wylądować z pomocą spadochronów.

Już w przyszłym roku CNSA i CASC chcą podjąć próby lądowania rakietą Długi Marsz 4B, a na początku 2020 roku spróbować tego samego z rakietą Długi Marsz 6.

Źródło: GeekWeek.pl/ / Fot. Xinhua/CNSA/CASC

Geekweek

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy