Czas się dla ciebie nie zatrzyma, lecz przynajmniej masz szansę przetrwać lot na Marsa

Wyprawa na Marsa jest niebezpiecznym wyzwaniem z wielu powodów. Liczne obawy budzą nie tylko kwestie logistyczne związane z transportem na Czerwoną Planetę, ale przede wszystkim kwestie zdrowotne. Naukowcy zastanawiają się, jak organizm człowieka zareaguje na marsjańską grawitację po miesiącach podróży w stanie nieważkości.

Aby rozwiać wątpliwości, eksperci medycyny kosmicznej z Australijskiego Uniwersytetu Narodowego (ANU) opracowali model matematyczny, by sprawdzić, czy podróż na Marsa jest bezpieczna dla astronautów. Artykuł w tej sprawie ukazał się niedawno w czasopiśmie npj Microgravity.

Zespół badawczy kierowany przez doktora Lexa van Loona z ANU, dostrzegł zagrożenia czyhające na astronautów, spośród których największym zdaje się być czas spędzony w warunkach mikrograwitacji. Okazuje się, że w połączeniu ze szkodliwym promieniowaniem słonecznym, ekspozycja na takie warunki wywoła zauważalne zmiany w organizmach międzyplanetarnych podróżników.

Reklama

ISS uchyla rąbka tajemnicy

Przedsmak przeciwności, z jakimi mierzyli się będą przyszli astronauci podróżujący na Marsa, odczuły już osoby przebywające na wielomiesięcznych misjach w Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Badania na ich organizmach dowiodły, że mikrograwitacja ma wpływ na funkcjonowanie narządów, wzroku i układu sercowo-płucnego.

Ponadto zmniejsza ona gęstość kości oraz mięśni do tego stopnia, że po powrocie na Ziemię, astronauci nie są w stanie poruszać się o własnych siłach. W poruszaniu pomagają im wózki inwalidzkie.

Najbardziej reprezentatywnym przykładem wpływu mikrograwitacji na organizm człowieka jest misja, w której uczestniczył Scott Kelly. Astronauta spędził ponad rok na orbicie, a po powrocie doświadczył strasznego bólu, obrzęków i innych objawów.

Algorytm już wie

Model matematyczny stworzony przez zespół, którym kieruje Lex van Loon, opiera się na algorytmie uczenia maszynowego. Uwzględnia on dane zebrane przez astronautów z poprzednich ekspedycji na ISS oraz Apollo. Na tej podstawie algorytm próbuje przewidzieć następstwa pobytu na Marsie.

Dotychczasowe testy wykazały kluczowe zmiany hemodynamiczne układu sercowo-naczyniowego po długotrwałym locie kosmicznym w warunkach zmiennego obciążenia grawitacyjnego. Wyniki mimo wszystko są zachęcające, gdyż wskazują, że astronauci mogą funkcjonować po miesiącach w mikrograwitacji.

Autorzy modelu mają zamiar uwzględnić także odczyty z organizmów "astronautów amatorów", a więc osób, które uczestniczyły w komercyjnych lotach w kosmos. To poprawi dokładność wskazań algorytmu dla ludzkiego organizmu. 

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy