Mgławica Homar podana jak na talerzu. Naukowcy świętują wyjątkowy jubileusz

Od wielu lat naukowcy poszukują dowodów na istnienie ciemnej energii, niewidzialnej siły, która według astronomów przyspiesza rozszerzanie się wszechświata. W tym celu 10 lat temu uruchomiono Kamerę Ciemnej Energii, która tym razem zdobywa serca internautów wyjątkową fotografią.

Kamera Ciemnej Energii jest instrumentem zamontowanym na 4-metrowym Teleskopie Victora M. Blanco w Międzyamerykańskim Obserwatorium Cerro Tololo w Chile. Stanowi on część projektu Dark Energy Survey, zajmującego się poszukiwaniem dowodów na istnienie ciemnej energii. W trakcie poszukiwań przeczesuje cały nieboskłon, uwieczniając przy tym niesamowite oblicza wszechświata.

Niesamowity obraz mgławicy

W poniedziałek, 12 września, w internecie pojawiła się publikacja zawierająca fotografię Mgławicy Homar (NGC 6357). To obiekt oddalony o około 8000 lat świetlnych od Ziemi, rozciągający się na około 400 lat świetlnych. Oglądany z naszej perspektywy, znajduje się na tle konstelacji Skorpiona.

Reklama

Wewnątrz mgławicy zachodzą intensywne procesy gwiazdotwórcze, którym towarzyszy wiele spektakularnych zjawisk. Wiatry międzygwiazdowe, promieniowanie galaktyczne oraz silne pola magnetyczne sprawiają, że chmuropodobne formacje mgławicowe zawijają się, tworząc widowiskowe warkocze.

Fotografia ukazuje piękno tego procesu, jak również gromadę otwartą gwiazd, których blask jest rozpraszany w chmurach gazu oraz pyłu, tworząc charakterystyczny efekt halo.

Świeczka na torcie

Kamera Ciemnej Energii jest jedną z najbardziej wydajnych na świecie kamer szerokokątnych. Urządzenie dostarcza od 400 do 500 zdjęć w ciągu jednej nocy. Ostatnio osiągnęło kolejny kamień milowy w swoim działaniu, wykonując milion pojedynczych ekspozycji od początku swojego działania.

Tworząc kolejne fotografie, astronomowie dokonują poszukiwań dowodów na ciemną energię. Ten konkretny obraz powstał przy użyciu specjalnych filtrów, które izolują określone długości fal światła. Obserwując odległe gromady gwiazd w odizolowanym świetle, naukowcy mogą prześledzić wiele parametrów, które dostarczają danych o ruchach, temperaturze, a także o chemii odległych obszarów gwiazdotwórczych.

Fotografia Mgławicy Homar to zwieńczenie minionych 10 lat pracy kamery. Zaprezentowano ją na specjalnej konferencji, która odbyła się 12 września w Tuscon w Arizonie

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: NASA
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy