Najkrótszy dzień w 2022 roku. Kiedy jest przesilenie zimowe?

W grudniu czeka nas najdłuższa noc i najkrótszy dzień w roku. Zbliża się przesilenie zimowe, po którym ponownie dzień zacznie się wydłużać. To ważna data w kalendarzu Słowian. Co to jest przesilenie zimowe, kiedy wypada w 2022 roku i ile potrwa wtedy dzień i noc?

Co to jest przesilenie zimowe?

Przesilenie zimowe jest momentem w roku, w którym dzień jest najkrótszy. Słońce jest wtedy w zenicie nad zwrotnikiem Koziorożca. W tym dniu również rozpoczyna się astronomiczna zima. Na drugiej półkuli ziemskiej natomiast zaczyna się astronomiczne lato. Obecnie przesilenie zimowe nie jest już tak celebrowane, jak kiedyś. W kulturze słowiańskiej z tej okazji organizowano Szczodre Gody.

Kiedy jest przesilenie zimowe w 2022 roku?

Każdego roku przesilenie zimowe może mieć miejsce 21 lub 22 grudnia. Przyczyną jest nierówny rok słoneczny. W tym roku początek zimy wypada 21 grudnia, podobnie jak rok i dwa lata temu. 

Reklama

Przesilenie zimowe 2022. Ile trwa najkrótszy dzień w roku?

W dniu przesilenia zimowego dzień liczony od wschodu do zachodu słońca potrwa raptem 7 i pół godziny. Oznacza to, że czeka nas aż 16 godzin i 30 minut nocy. Czas ten jest uśredniony. Wszystko zależy od położenia konkretnego miasta na mapie.

Przykładowo w Krakowie wschód słońca będzie miał miejsce o 7:36. Zachód natomiast o 15:40. Daje nam to raptem 8 godzin ze Słońcem. Inaczej sytuacja ma się we Władysławowie. Tam dzień trwać będzie zaledwie 7 godzin i 12 minut - od 8:08 do 15:21.

Przesilenie zimowe w tradycji

Przesilenie zimowe w kulturze Słowian uważane było za wygraną światła z ciemnością. To właśnie po tym dniu dzień zacznie się ponownie wydłużać. Z tej to okazji obchodzono tzw. Szczodre Gody. Nikt w tym okresie nie pracował. Wszyscy skupieni byli na kolędowaniu, wróżeniu i dzieleniu się prezentami. Dodatkowo organizowało się biesiady z 12 potrawami, jako symbol 12 miesięcy w roku. Pod stołem zostawiało się sianko, by otrzymać łaskę boga żniw - Rgieła.

Z czasem data przesilenia zimowego została przesunięta na 25 grudnia. Powodem było przejście na kalendarz juliański. Po pewnym czasie chrześcijanie zapożyczyli tę datę do swojego święta. Jest nim Boże Narodzenie, czyli celebrowanie narodzin Jezusa. Oprócz daty zapożyczono również część obrządków i tradycji słowiańskich przodków.

***

Czytaj także:

Nowe zdjęcia od NASA! Księżyc i Ziemia na fotkach z misji Artemis 1

Czego Polacy szukali w Internecie w 2022 roku? Google zna odpowiedź!

Na Grenlandii odkryto rekordowo stare DNA. Ma ponad 2 mln lat!

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy