NASA oficjalnie przedstawia astronautów, którzy polecą na Księżyc w 2024 roku

Amerykańska Agencja Kosmiczna właśnie opublikowała zaktualizowany plan programu powrotu na Księżyc o nazwie Artemis i przedstawiła astronautów, którzy mają szansę pojawić się tam w 2024 roku.

Jedna z najważniejszych konferencji w tym roku odbyła się wczoraj w Centrum Kosmicznym im. Kennedy'ego na Florydzie, gdzie pojawił się również Mike Pence, wiceprezydent Stanów Zjednoczonych. NASA przedstawiła osiemnaście osób, z których 3 osoby jako pierwsze w XXI wieku wylądują na powierzchni Księżyca. Reszta weźmie udział w kolejnych misjach w ramach programu Artemis.

Jakiś czas temu administrator agencji oświadczył, że chciałby zobaczyć na powierzchni Srebrnego Globu pierwszą kobietę. Eksperci sądzą, że trzyosobowa załoga Artemis III, która pojawi się na Księżycu w 2024 roku będzie składała się z dwóch mężczyzn i jednej kobiety.

Reklama

Jest niemal pewne, że pierwsza na powierzchnię wyjdzie ze statku astronautka. Na razie nie wiadomo kto dostąpi tego zaszczytu, ale krążą pogłoski, że będzie to Anne McClain lub Christina Koch. Obie były już na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, a jedna z nich, Christina Koch, wybrała się nawet na spacer kosmiczny.

Co ciekawe, Koch i Meir odbyły pierwszy w historii amerykańskiego przemysłu kosmicznego kobiecy spacer kosmiczny. To wydarzenie miało miejsce w październiku 2019 roku (). Przedstawiciele NASA wiele razy oświadczali, że w latach 20. pragną bardziej zaangażować kobiety w programy eksploracji przestrzeni kosmicznej. Kobiety mają też jako pierwsze wylądować na powierzchni Marsa.

Nieoficjalnie mówi się też, że w pierwszym w XXI wieku lądowaniu na Księżycu będzie uczestniczył czarnoskóry astronauta. Wielce prawdopodobne, że będzie to Victor Glover. W misjach Apollo, realizowanych w latach 60. i 70. ubiegłego wieku, brali udział tylko biali mężczyźni. Teraz ma się to zmienić. Przy okazji mowy o Anne McClain, jednej z astronautek, która wskazywana jest jako najlepsza kandydatka do lotu na Księżyc, warto dodać, że jako jedna z całej grupy Artemis nie ukrywa faktu, że jest lesbijką.

Pozostali kandydaci, których zaprezentowała NASA z myślą o eksploracji Księżyca i jego kolonizacji to: Joe Acaba, Kayla Barron, Raja Chari, Matthew Dominick, Victor Glover, Warren Hoburg, Jonny Kim, Christina Koch, Kjell Lindgren, Nicole Mann, Anne McClain, Jessica Meir, Jasmin Moghbelim, Kate Rubins, Frank Rubio, Scott Tingle , Jessica Watkins i Stephanie Wilson.

Źródło: GeekWeek.pl/ / Fot. NASA

Geekweek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama