NASA opublikowała zdjęcie astronautów, którzy polecą na Księżyc i Marsa

Program Artemida ma zaowocować powrotem ludzi na Srebrny Glob do roku 2024. Przygotowania w NASA są już na tak zaawansowanym poziomie, że jest niemal pewne, że za 4 lata nastąpi historyczne wydarzenie dla ludzkości.

Szczęśliwa trzynastka astronautów i astronautek jako pierwsza ukończyła zakrojone na szeroką skalę ćwiczenia związane z programem Artemida, czyli kontynuacją słynnego programu Apollo. NASA poinformowała, że jedenaście z tych osób nie tylko może wziąć udział w lotach na powierzchnię Księżyca, ale również w pierwszym locie na Marsa i budowie tam kolonii.

Astronauci podczas historycznych lotów będą wyposażeni w najnowocześniejsze skafandry i inteligentne urządzenia. Jeśli chodzi o skafandry, to wykonane będą z najnowocześniejszych materiałów. Mają być o wiele lżejsze od obecnie wykorzystywanych, znacznie odporniejsze na różnice temperatur i przetrwać niegościnne warunki obcych obiektów. Oczywiście sami astronauci mają czuć się w nich o wiele bardziej komfortowo, gdy całymi godzinami będą wykonywać zadania na powierzchni Srebrnego Globu lub Marsa.

Reklama

Nowe skafandry będą również idealnie współpracowały z pojazdami i urządzeniami wykorzystywanymi w trakcie eksploracji. Kombinezony będą wyposażone w technologię, która umożliwi im samonaprawianie się i funkcję autonomiczne, gdyby w jakiś nieoczekiwanych okolicznościach astronauci nie byli w stanie kontrolować urządzeń.

Nowe kombinezony już są testowane na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Astronauci sprawdzą je nie tylko w zadaniach realizowanych w kosmicznym domu, ale również podczas spacerów kosmicznych. W następnej fazie eksperymentów, w nowe skafandry zostaną odziani astronauci, którzy wezmą udział w locie wokół Księżyca, a później już wylądują w nich na samej powierzchni naturalnego satelity naszej planety.

NASA ujawniła też, że podczas pierwszego w XXI wieku lądowania ludzi na Księżycu, na jego powierzchnię wyjdą dwie osoby. Chociaż wciąż nie wiadomo, kto dostąpi tego zaszczytu, jest już pewne, że pierwsza na powierzchnię zejdzie kobieta. Para astronautów pozostanie na powierzchni przez niemal 7 dni i przeprowadzi ważne badania tego fascynującego obiektu. W eksploracji ma pomóc im zaawansowany łazik.

Nie jest też pewne, gdzie nastąpi lądowanie, ale mówi się o okolicach południowego bieguna Księżyca (najprawdopodobniej krater Shackletona). Znajdują się tam zacienione kratery, w których zgromadzony jest lód wodny. Jak zapewne domyślacie się, astronauci pobiorą jego próbki i będą próbowali wykorzystać wodę, tlen i wodór na potrzeby swojego tam funkcjonowania.

Źródło: GeekWeek.pl/NASA / Fot. NASA

Geekweek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy