Poważna awaria na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej wstrzymała lot Dragona

Astronauci przebywający na pokładzie kosmicznego domu borykają się z poważną awarią, która może mieć poważne konsekwencje dla przyszłych planowanych misji. NASA poinformowała, że wystąpił problem z zasilaniem obiektu.

ISS zasilana jest dzięki potężnej sieci paneli solarnych. Awaria dotknęła 2 z 8 kanałów dystrybucji energii do kosmicznego domu. Przez co nie funkcjonuje wiele ważnych instrumentów badawczych i urządzeń znajdujących się na pokładzie. Co najważniejsze, kluczowe systemy podtrzymania życia i związane z eksperymentami działają normalnie, więc astronautom na razie nic nie zagraża.

Jednak inżynierowie wciąż usiłują ustalić, co się stało, by opanować sytuację, dlatego nie wykluczają, że może dojść do kolejnych awarii, które mogą już stanowić bezpośrednie zagrożenie dla załogi. Dokładnie chodzi tutaj o Main Bus Switching Unit (MBSU). Moduł nr 3 obsługuje 2 kanały przesyłu energii. W przeszłości zdarzyły się podobne awarie, było to w 2011 i 2017 roku. Problem w tym, że w odróżnieniu od obecnej, były to tylko małe zawieszenia się systemu i problemy z komunikacją, więc astronautom wówczas z wielkimi problemami udało się naprawić jeden z modułów.

Reklama

Poważna awaria moduły MBSU, który odpowiada za zasilanie ramienia CanadaArm2 do m.in. cumowania Dragona. Fot. NASA.

Teraz sprawa wygląda znacznie poważniej, bo moduł nr 3 w ogóle nie reaguje. Prawdopodobnie będzie trzeba go wymienić, a to będzie małym koszmarem dla astronautów. Co najgorsze, moduł obsługuje on kluczowe urządzenie o nazwie CanadaArm2, czyli system do cumowania kapsuły kosmicznej Dragon, która dostarcza na pokład kosmicznego domu eksperymenty, zapasy i najróżniejsze urządzenia. Największy kłopot w tym, że według zaleceń wymiana MBSU nr 3 może być przeprowadzona właśnie za pomocą ramienia CanadaArm2, które jest nie działa.

Na pokładzie ISS na szczęście jest zapasowy moduł, ale jeśli nie będzie można dokonać wymiany za pomocą CanadaArm2, to będą musieli to uczynić astronauci, a to wiąże się z obawą o bezpieczeństwo, bo w grę będzie wchodził nieplanowany spacer kosmiczny. NASA i SpaceX poinformowały przy tym, że misja zaopatrzeniowa Dragona została wstrzymana do 3 maja, ale najprawdopodobniej kapsuła zostanie uziemiona na znacznie dłużej.

Źródło: GeekWeek.pl/ / Fot. NASA

Geekweek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy