Zobacz filmy w HD wykonane podczas dwóch lotów marsjańskiego helikoptera

Dotychczas mieliśmy okazję zobaczyć tylko filmy poklatkowe wykonane z drona Ingenuity, a teraz w końcu możemy zobaczyć powierzchnię Marsa na prawdziwym filmie w jakości HD i 60 klatkach na sekundę.

Materiał filmowy przedstawia dwa loty helikoptera wartego 80 milionów dolarów, a mianowicie drugi i trzeci, które zostały wykonane 22 i 25 kwietnia. W trakcie nich, Ingenuity przeleciał 2 metry i 100 metrów. Obszar lotu wcześniej został sprawdzony i zmapowany przez łazik Perseverance. Naukowcy chcieli mieć pewność, że nie znajdują się tam zbyt duże skały, o które dron mógłby się rozbić.

Opublikowany film powstał na bazie oryginalnych zdjęć wykonanych przez helikopter w trakcie lotów. Obrazy zostały następnie przeanalizowane przez algorytmy sztucznej inteligencji, która uzupełniła je w ten sposób, by powstał płynny film w 60 klatkach na sekundę.

Reklama

Dron Ingenuity wczoraj (30.04) odbył kolejny już czwarty pomyślny lot. Była to najbardziej ekstremalna podróż w jego historii. Helikopter wzniósł się na wysokość ok. 5 metrów i przeleciał 266 metrów. W trakcie piątego lotu ma odbyć podróż na dystansie aż 400 metrów, a przy szóstym, naukowcy planują już ponad 600 metrów.

NASA planuje wysłanie całej floty dronów na Marsa i bardziej zaawansowany pojazd na Tytana, księżyc Saturna. W przypadku Czerwonej Planety, budowa większych dronów nie będzie łatwym zadaniem, a to ze względu na właśnie rzadką atmosferę i konstrukcję łopatek wirników, które będą musiały przy końcach przekraczać prędkość dźwięku.

 

Źródło: GeekWeek.pl/NASA / Fot. NASA

Geekweek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy