Co z telewizją cyfrową w Polsce?

Jeszcze w tym roku mają ruszyć pierwsze multipleksy naziemnej telewizji cyfrowej (DVB-T) - z kanałami Telewizji Polskiej oraz nadawców prywatnych. Rząd przekonuje, że do lata 2013 roku uda się wyłączyć w naszym kraju sygnał telewizji analogowej.

Według szefowej UKE nie uda się zakończyć cyfryzacji Polski do lipca 2013 roku, a także 2015 rok (do tego czasu telewizja analogowa ma zniknąć w całej Europie) jest zagrożony. Wszystko przez duże opóźnienia we wprowadzaniu cyfrowej telewizji.

Innego zdania jest Magdalena Gaj, wiceminister infrastruktury odpowiedzialna za telewizję cyfrową. W rozmowie z ISB twierdzi, że termin 2013 zostanie dotrzymany. Także prezes TP Emitel, technicznego operatora drugiego i trzeciego multipleksu, jest zdania, że wcześniej zakładane terminy powinny zostać dotrzymane.

Wiele wskazuje, że tak się stanie, bo cyfryzacja Polski wreszcie rusza z miejsca. Rządowe Centrum Legislacyjne opublikowało ogłoszenia KRRiT, które pozwalają na uruchomienie przez nadawców komercyjnych drugiego multipleksu. W tym samym czasie stacje TVN, Polsat, TV Puls i TV4 podpisały umowę z TP Emitel - uruchomienie pierwszych nadajników drugiego multipleksu ma nastąpić jeszcze w tym roku. Każdy z nadawców będzie mógł umieścić po dwa kanały.

Reklama

Z kolei w październiku 2010 roku Telewizja Polska wraz z TP Emitel planują uruchomienie trzeciego multipleksu, w którym znajdą się tematyczne kanały publicznego nadawcy, w tym zapowiadane są nowe stacje (m.in. TVP Seriale, a także inne o których nadawca na razie nie chce informować). Początkowo sygnał trzeciego multipleksu dostępny będzie w województwach: pomorskim, zachodniopomorskim, wielkopolskim i mazowieckim.

Media2
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy