Duży ekran do konsoli. Na które parametry zwracać uwagę wybierając ekran do gier?

Na rynku znajdziemy obecnie sporo telewizorów adresowanych do graczy. W gąszczu rozwiązań, konstrukcji i technologii – opatrywanych nieraz bardzo enigmatycznymi nazwami – trudno się jednak niekiedy odnaleźć. Postanowiliśmy wobec tego sprawdzić, na jakie parametry należy zwrócić szczególną uwagę w trakcie poszukiwań najlepszego telewizora do gier i wirtualnej rozrywki.

Niski input lag i wysoka częstotliwość odświeżania

Przyjęło się, że telewizor dla gracza powinien się charakteryzować przede wszystkim możliwie najniższym input lagiem, zwanym także opóźnieniem wejścia. To parametr wyrażany w milisekundach, opisujący czas, jaki upływa od wysłania sygnału sterującego obrazem do chwili, w której zostaje on wreszcie wyświetlony na ekranie; im niższy input lag, tym lepiej - za optymalną wartość uznaje się w tej chwili 20 ms. Za kluczową uważa się również jak najwyższą częstotliwość odświeżania (zwyczajowo wyrażaną w hercach - Hz), wskazującą, jak wiele obrazów (klatek) jest wyświetlanych na ekranie w ciągu jednej sekundy.

Oba parametry gwarantują płynną, komfortową rozgrywkę i pozwalają nad nią utrzymać wysoki poziom kontroli, co ma niebagatelne znaczenie przede wszystkim w kontekście gier obsługujących tryb multiplayer (zwany również trybem rozgrywki wieloosobowej). Niski input lag sprawia, że opóźnienie występujące od wciśnięcia przycisku kontrolera konsoli do chwili, w której postać wyświetlana na ekranie zareaguje na nasze działanie, staje się na dobrą sprawę niezauważalne dla gracza i pozwala mu z powodzeniem rywalizować przez internet z innymi uczestnikami rozgrywki.

Systemy poprawiające jakość obrazu

Ale to oczywiście nie wszystko. Dobry telewizor powinien być także wyposażony w systemy poprawy płynności i ostrości obrazu, optymalizujące go na potrzeby gier wideo. Tak jest na przykład w przypadku telewizorów Samsung QLED wyposażonych w technologie Freesync (eliminującą zacinające się ujęcia i podnoszącą komfort rozgrywki), Real Game Enhancer (inteligentnie zarządzającą głośnością gier i potęgującą w ten sposób doznania dźwiękowe gracza) oraz funkcję Automatycznego Trybu Gry (wykrywającą, że doszło do włączenia konsoli i dobierającą parametry obrazu w taki sposób, aby prezentował się jak najlepiej). Wszystkie te rozwiązania sprawiają, że gry angażują mocniej i wyglądają po prostu "ładniej" i efektowniej niż na telewizorach, które nie zostały wyposażone w systemy optymalizacji obrazu.

Nie mniej istotne są także poziomy kontrastu (przyjmuje się, że im kontrast wyższy, tym lepiej) i czerni. Zwłaszcza ostatnia ze wspomnianych wartości - opisująca intensywność i nasycenie czerni - ma dla graczy znaczenie. Jest tak przede wszystkim dlatego, że czerń prześwietlona, nieszczególnie nasycona, odcieniem zbliżona do szarości, obniża wrażenia z rozgrywki i sprawia, że obraz wyświetlany na ekranie wydaje się nieczytelny i mało wyraźny. To zaś przyczynia się do obniżenia ogólnej jakości rozgrywki, która słabiej angażuje i wciąga gracza. To właśnie z tego powodu niektóre z nowych telewizorów są wyposażone w korektor czerni, zapewniający lepszą widoczność we wszystkich produkcjach, których akcja toczy się w mrocznych i kiepsko oświetlonych lokacjach.

Dobre podświetlenie ma znaczenie

Na jakość rozgrywki wpływa także sposób, w jaki telewizor jest podświetlony. Stare matryce LCD podświetlane były przez tradycyjne, choć miniaturowe, świetlówki. W nowszych ekranach zaczęto tymczasem stosować podświetlenie krawędziowe oparte o diody LED (tzw. LED Edge) oraz podświetlenie wykorzystujące siatki diod LED (tzw. Direct LED). Choć obie technologie miały swoje niewątpliwe zalety, to nie były jednocześnie pozbawione istotnych wad. Przede wszystkim zaś - żadna z nich nie była w stanie zagwarantować równomiernego, jednolitego podświetlenia, co skutkowało często występowaniem rozmaitych niedoskonałości i artefaktów, których przejawem był na przykład tzw. efekt brudnego ekranu (ang. Dirty Screen Effect), objawiający się obecnością prześwietlonych lub niedoświetlonych "plam" widocznych zwłaszcza na jednobarwnym tle. Rozwiązaniem okazało się w tej sytuacji wprowadzenie podświetlenia strefowego, zarządzającego podświetleniem precyzyjniej niż w przypadku wcześniejszych technologii. Jest ono bowiem w stanie wygaszać dokładnie te sektory ekranu, które w danym czasie tego wymagają, co przekłada się na podniesienie kontrastu wyświetlanego obrazu i intensywności czerni. W celu podniesienia komfortu gracza telewizorach Samsung QLED zastosowano autorski Dynamiczny Korektor Czerni, który podnosi precyzję odwzorowania szczegółów w najciemniejszych obszarów w gry. Ukryty w mroku snajper będzie łatwiejszy do zidentyfikowania, a gracz nie straci szansy na wygraną w tym pojedynku.

Nowoczesny telewizor dla gracza powinien być także wyposażony w mocny, wydajny procesor, który obsłuży coraz bardziej rozbudowane technologie wyświetlania obrazu oraz wszystkie funkcje Smart TV, których przybywa właściwie z roku na rok. Powinien posiadać także technologię HDR, pozwalającą m.in. na oddanie większej palety barw i szerszego zakresu jasności, podniesienie wyrazistości wyświetlanych obrazów oraz na wytworzenie efektu realistycznego oświetlenia, które w grach wideo odpowiada przecież za ogólną atmosferę i klimat rozgrywki. To wszystko wymaga jednak sporej mocy obliczeniowej. To właśnie z tego powodu w telewizorach Samsung QLED znajdziemy zupełnie nowy procesor Quantum 4K, który na tle konkurencyjnych rozwiązań wyróżnia się tym, że jest w stanie po aktywowaniu Trybu Intelitentnego dostosowywać w locie jasność ekranu i nasycenie kolorów do jasności otoczenia i zarządzać poziomem dźwięku w taki sposób, aby jak najlepiej korespondował z tym, co jest akurat wyświetlane na ekranie i był wyraźnie słyszalny we wszystkich warunkach akustycznych. A o to przecież w cyfrowej rozrywce chodzi - ma nie tylko bawić i wciągać, ale także przemawiać do wyobraźni.

 

Artykuł powstał we współpracy z firmą Samsung

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje