Finlandia wdroży usługi HbbTV

Fińskie HDTV Forum poinformowało, że zamierza ratyfikować standard telewizji hybrydowej HbbTV niedawno poparty przez NorDig.

Członkowie HDTV Forum zaobserwowali, że HbbTV cieszy się szeroką akceptacją na rynku, wspierając szeroki zakres aplikacji telewizyjnych oraz nowych usług hybrydowych. Większość z 400 000 sprzedawanych rocznie odbiorników TV w Finlandii posiada złącze ethernet, a wszyscy główni nadawcy oferują usługi dostępne przez internet.

W przeszłości Finlandia optowała za standardem MHP, ale entuzjazm dla tego API szybko zanikł. Wszyscy najwięksi producenci telewizyjni potwierdzili swoje poparcie dla skandynawskiego wdrożenia HbbTV. Pierwsze odbiorniki kompatybilne z tym standardem będą dostępne przed latem 2012 roku. Członkowie fińskiego HDTV Forum mają nadzieję, że zainteresowanie będzie tak duże, jak w przypadku standardowego teletekstu w 1980 roku.

Więcej o HbbTV i decyzji NorDig

NorDig zdecydowało, że HbbTV będzie oficjalnym standardem dla telewizji hybrydowej w krajach skandynawskich. Poprzednio NorDig optowało za MHP, nieco starszym standardem, który jest wykorzystywany już w kilku krajach. Za to HbbTV znalazło zainteresowanie we Francji, Niemczech i Hiszpanii, a także nieśmiało wchodzi do Polski (testy HbbTV kanałów TVP i TVN).

Reklama

Minimalne wymagania NorDig dla wdrożenia HbbTV zostały zapisane jako oddzielny aneks do specyfikacji NorDig Unified IRD (v2.2.1 i) v2.3 i są oparte na wersji HbbTV 1.1.1. Wymagania dla HbbTV będą zawarte w głównej specyfikacji NorDig Unified IRD w jej następnej wersji.

Specyfikacja HbbTV została zatwierdzona przez ETSI (ETSI TS 102 796) i opiera się na istniejących standardach i technologiach internetowych, w tym OIPF (Open IPTV Forum), CEA, DVB i W3C.

Źródło informacji

SatKurier
Dowiedz się więcej na temat: standard | HDTV | Finlandia | usługi | HbbTV
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy