FUNAI LC5-D32 - ekonomiczne LCD

Dobre i niedrogie? W elektronice użytkowej nie trafia się to często, ale zdarzają się wyjątki. Sprawdzamy telewizor LC5-D32BB/1 od Funai.

Telewizory LCD na dobre zadomowiły się w Polsce. Ze średniej sprzedaży odbiorników ciekłokrystalicznych wynika, że Polak kupuje więcej telewizorów LCD niż przeciętny Europejczyk. Na taki wynik niebagatelny wpływ ma cena odbiornika. Pytanie jednak brzmi: czy można połączyć cenę z jakość? LC5-D32BB ze stajni Funai daje nam odpowiedź?.

Dobre początki

Nazwa Funai może niektórym nie mówić zbyt wiele, ale powstała w 1961 roku firma ma bogate doświadczenie w branży elektroniki konsumenckiej. Ta japońska firma produkowała - pod różnymi markami - dla takich gigantów jak Denon, Sharp, Mitsubishi czy Philips. Zdobyty doświadczenie wykorzystuje przy produkcji własnych urządzeń.

Reklama

Po wyjęciu D32BB z pudełka naszym oczom ukaże się standardowo wyglądający telewizor LCD. Obudowa (do testów otrzymaliśmy telewizor w czarnym kolorze) przygotowana została bez większego rozmachu - normalny, średnio przyjemny w dotyku plastik. Telewizor waży 14,5 g i ma szerokość 81.8 cm i głębokość (z podstawą) 27.5 cm. Design nie zaskakuje niczym oryginalnym, ale nie o takie fajerwerki tutaj chodzi. Generalnie, telewizor - pod kątem stylistyki - prezentuje się poprawnie.

Na górnej obudowie odbiornika znajdziemy przyciski Setup (wywołujący menu zmiany jasności podświetlenia oraz zmiany m.in. kontrastu, poziomu kolorów etc.), zmianę poziomu głośności oraz zmianę programów, przycisk zmieniający ?źródło sygnału oraz przycisk włączający/wyłączający urządzenie. Na dole natomiast umieszczono diody informujące nas o tym, czy telewizor jest włączony. Pozostałe funkcje obsługujemy z poziomu pilota.

Pilot nie odbiega poziomem wykonania od pilotów dołączanych do innych telewizorów. Na ?środku znajdziemy okrągły panel odpowiedzialny za wybór opcji, a także ich zatwierdzanie. Zmianę kanałów oraz poziomu głosu przyprowadzimy przy pomocy przycisków znajdujących się poniżej. To rozwiązanie sprawuje się dobrze.

Najsłabszym pomysłem okazało się natomiast umieszczenie przycisku zmiany sygnału w prawym, górnym rogu. Przydałaby się inna lokalizacja. W sumie to jednak szczegóły - pilot sprawuje się naprawdę dobrze.

Jakie wejścia kryje tył opisywanego telewizora? Wszystkie najważniejsze. Dwa wejścia SCART, wejście chinch, composite i S-Video, wejście antenowe, port D-Sub i dwa porty HDMI. Rozłożenie portów nie rodzi problemów. Całość została rozwiązana poprawnie.

Tyle opisu - pora włączyć telewizor.

Testujemy

Testowany przez nas model miał przekątną ekranu 32 cale i obsługiwał rozdzielczość 1366 x 768 (HD Ready - 720p). Format obrazu to oczywiście 16:9. Mniej efektownie prezentuje się już kontrast, wynoszący jedynie 1000:1, jasność utrzymuje się na poziomie 420 cd/m2. Nie są to wyniki zaskakujące, ale w praniu wychodzi, że telewizor sprawuje się naprawdę nieźle.

Przede wszystkim poziomy kąt efektywnego widzenia nie budzi zastrzeżeń. Także dynamika obrazu jest oddana na odpowiednim poziomie - nie dało się zaobserwować problemu "smużenia", zatem odświeżanie w tym modelu wyszło Funai lepiej niż poprawnie. Sprawdźmy wyniki telewizora przy konkretnych źródłach sygnału.

Analogowy

Nie ma się co oszukiwać - większość kupujących LCD intensywnie ogląda telewizję analogową. W tej materii LC5-D32BB sprawuje się tak samo nieźle, jak inne odbiorniki ciekłokrystaliczne. Do dyspozycji, oprócz 16:9, mamy jeszcze 4:3. W pamięci znajdziemy miejsce na 99 programów.

Telewizor obsługuje analogowy sygnał Stereo Nicam/A2 i może pochwalić się dwoma głośnikami 5 W. Nie ma się co oszukiwać - głośniki są bardzo przeciętne, a telewizor nie korzysta z dodatkowych technologii dźwięku. Jednak, od dobrego d?więku jest kino domowe - nie telewizor.

Filmy HD

Przejdźmy do materiałów HD. Na pierwszy ogień idą materiały w formie plików o jakości HD. Potem "Casino Royale" w wersji Blu-ray. Nie należy spodziewać się poziomu telewizorów z droższej półki - obraz nie jest aż tak ostry, także oddanie kolorów może pozostawić trochę do życzenia. Na wierzch wychodzi odwieczny problem paneli o niższej jakości - realistyczne oddanie czarnych tonacji. Mimo wszystko - na LC5-D32BB filmy HD prezentują się na tyle poprawnie, że spokojnie można polecić go do oglądania tego typu materiałów.

Xbox 360 i GTA IV

Xboksa 360 podłączyliśmy przy pomocy kabla HDMI, ustawiając sygnał 720p. Na pierwszy ogień poszedł absolutny hit, czyli "GTA IV". Tutaj widać było już pewne braki. W porównaniu do telewizorów z wyższej półki (nowe Aquosy), Funai nie oferuje tak dobrego kontrastu, a tonacja kolorów nie zawsze wydaje się naturalna. Jednak, co ważne, telewizor nie ma problemów z oddaniem dynamiki obrazu.

Wiele oczywiście zależy od poziomu wykonania samej gry. Tytuły wykonane z mniejszym pietyzmem, np. "Iron Man", zdawały się łatwiejsze do "udźwignięcia" dla omawianego LCD. Jednak grać da się bez najmniejszych problemów.

Komputer

Połączenie D-Sub oraz HDMI sprawdziliśmy także przy pomocy multimedialnego notebooka Acer Aspire 6290G oraz Asus M70 (oba z Blu-ray na pokładzie). Po podłączeniu notebooka, konieczne było pobawienie się z ustawieniami kolorów/kontrastu, ponieważ telewizor miał problemy z oddaniem oryginalnych barw. Problemowe okazało się także odświeżanie, które nie nadążało za sygnałem z komputera - ale ten problem pojawia się w większości telewizorów.

Podłączony do LC5-D32BB komputer będzie bardzo dobrze sprawował się jako centrum multimedialne oraz maszyna do gier - o reszcie możemy zapomnieć.

Konkluzje HD

W ostatecznym podsumowaniu LC5-D32BB był jednak pozytywnym zaskoczeniem. Opisywany telewizor przypomina trochę odtwarzacze DVD lub playery MP3, które chociaż są tańsze i pochodzą z niższej półki - w praktyce okazuje się zaskakująco niezłe. Kupując LC5-D32BB z pewności nie możemy liczyć na jakość odbiornika za więcej niż 3 tys., ale za równowartość około 1,6 zł - jest to naprawdę dobry produkt.

PLUSY

- doskonały stosunek jakość-cena,

- wszystkie konieczne złącza.

MINUSY

- nie radzi sobie najlepiej z oddaniem czerni,

- przeciętny design i głośniki.

SPECYFIKACJA

Przekątna ekranu

32 cal

Współczynnik kontrastu

1000:1

Format obrazu

16/9

Rozdzielczość

1366 x 768

Jasność

420 cd/m2

2 głośniki

Informacje o ilości i rodzaju głośników

Moc głośników

5 W 

Wejścia

Wejście chinch

Wejście composite

Wejście S-Video

Wejścia Euro x2

Wejścia

HDMI x2,

Wejście D-Sub

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy