H.265 - nowy standard kodowania materiałów wideo

Międzynarodowy Związek Telekomunikacyjny uznał standard kodowania H.265 za oficjalnego następcę H.264, który jest dzisiaj powszechnie wykorzystywany - od filmów Blu-ray, przez serwisy z filmami wideo na cyfrowych wersjach filmów kończąc. H.265 oznacza lepszą jakość obrazu przy mniejszej przepływności (bitrate).


Nowa wersja High Efficiency Video Coding to tylko pozornie informacja dla ograniczonego grona odbiorców. H.264 jest dzisiaj absolutnym standardem i praktycznie każdy korzysta z tego standardu kodowania sekwencji wizyjnych codziennie, oglądając filmy, czy to w internecie, na komputerze lub przy pomocy multimedialnego odtwarzacza. Jednak wzrost popularności materiałów wideo w wysokiej rozdzielczości oraz konieczność dostosowana standardów do UHDTV (Ultra-high-definition television to (standard Full HD pomnożony razy dwa, co daje nam wynik 3840 na 2160 pikseli) sprawiają, że branża potrzebuje nowego standardu kodowania.


H.265 stanie się normą zapewne dopiero pod w okolicach 2016 roku, H.264 pojawił się już w 2003 roku, zatem przed H.265 jeszcze długa droga, ale na pewno będziemy oglądać filmy zapisane za pomocą tego kodeka.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: H.265
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy