Reklama

Kablówki muszą przełączyć Eurosport do 28 lutego

Operatorzy kablowi poinformowali redakcję serwisu satkurier.pl, że otrzymują powiadomienia od nadawcy kanału Eurosport o konieczności przejścia na transmisję Eurosport i Eurosport HD w wersji z polskimi blokami reklamowymi, prowadzoną z transponderów Cyfrowego Polsatu na satelitach Eutelsat Hot Bird 13°E. Zgodnie z informacjami nadawcy, operatorzy muszą przełączyć się na nowe parametry dosyłu do końca lutego 2014 roku.

Aktualnie transmisje różnią się tylko blokami reklamowymi, ale uruchomienie przekazu osobnych wersji kanału Eurosport i Eurosport HD tylko na polski rynek daje nadawcy możliwość walki o prawa do transmisji pewnych wydarzeń tylko na obszar naszego kraju. Zatem nie jest wykluczone, że w przyszłości polski Eurosport będzie różnić się od wersji międzynarodowej.

Uruchomienie osobnej transmisji Eurosport i Eurosport HD na Polskę jest związane z umową podpisaną przez nadawcę z Polsat Media na lokalną sprzedaż czasu reklamowego, o czym serwis satkurier.pl informował pod koniec ubiegłego roku (szczegóły tutaj i tutaj).

W celu emisji osobnych reklam konieczne było uruchomienie kopii kanałów na satelicie. Za przekaz polskich wersji odpowiada Cyfrowy Polsat. W przypadku wersji międzynarodowej za przekaz SD odpowiada Eutelsat, a HD jest transmitowany z transpondera platformy nc+. Jest to dość ciekawe, gdyż nc+ także będzie się przełączać na wersję polską od Cyfrowego Polsatu, ale przekazu ze swojego transpondera nie może wyłączyć, bo jest używany przez zagraniczne platformy i przynajmniej do chwili obecnej nie został przesunięty na inną częstotliwość.

Operatorzy kablowi na przejście na nowe parametry mają czas do końca lutego. Z początkiem marca mają stracić dostęp do wersji międzynarodowej. Część operatorów już dokonała zamiany, przykładowo w UPC Polska podmieniono Eurosport (w wersji SD i HD) 13 lutego.

Zamiana nastąpi także dla abonentów platform satelitarnych, ale nie wiadomo, czy przekaz międzynarodowy stanie się całkowicie niedostępny, czy tylko zniknie z list kanałów w dekoderach, a widzowie z niezależnym sprzętem nadal będą mogli go oglądać (bo zostaną uprawnienia do dekodowania oraz polski komentarz).

Nowe parametry techniczne Eurosport HD:
Eutelsat Hot Bird 13C (13,0°E)
tp. 120 (10,911 GHz, pol. V, SR: 27500, FEC: 3/4; DVB-S2/8PSK)

ID: Eurosport HD
PID V: 264 (MPEG-4/HD)
PID A: 520 (pol), 776 (eng)
PID PCR: 264
SID: 15909
PID PMT: 32
Provider: Cyfrowy Polsat S.A.
Kodowanie: Conax (n/nc+), Nagra MA (N3 - Cyfrowy Polsat, S4/N3 - nc+/CYFRA+), Viaccess PC 3.0/4.0/5.0 (sieci kablowe)

Nowe parametry techniczne Eurosport:
Eutelsat Hot Bird 13B (13,0°E)
tp. 74 (12,188 GHz, pol. V, SR: 27500, FEC: 3/4; DVB-S/QPSK)

ID: Eurosport
PID V: 368 (MPEG-2/SD)
PID A: 369 (pol), 370 (eng)
PID PCR: 368
SID: 7306
PID PMT: 32
Provider: Cyfrowy Polsat S.A.
Kodowanie: Conax (nc+/n), Nagra MA (S4/N3 - nc+/CYFRA+, N3 - Cyfrowy Polsat), Viaccess PC 2.5/3.0/4.0/5.0 (sieci kablowe).

Reklama

Jacek Grzeszczak

Źródło informacji

SatKurier
Dowiedz się więcej na temat: Eurosport | telewizja kablowa

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama