Kopiowanie do użytku własnego jest legalne

Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów doprowadzi do zmiany napisów, które pojawiają się przed filmami DVD. Powód? Nie były one zgodne z prawem.

We wrześniu ubiegłego roku UOKiK wszczął postępowanie przeciwko Warner Bros Poland, spółce zajmującej się między innymi dystrybucją filmów na płytach DVD. Wątpliwości Urzędu wzbudziły informacje zamieszczane na okładkach nośników sugerujące bezwzględny zakaz pożyczania oraz kopiowania utworu bez zgody właściciela praw autorskich.

Według ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych konsumenci mogą bez zezwolenia twórcy, dystrybutora filmu lub innego uprawnionego podmiotu nieodpłatnie korzystać z rozpowszechnionych utworów na własny użytek osobisty. Możliwe jest zatem przykładowo skopiowanie płyty dla znajomego, czy zrobienie zapasowej kopii do domowego archiwum. Inne formy korzystania z utworu wymagają zgody właściciela praw autorskich.

Reklama

W toku postępowania Prezes UOKiK uznał, że informacje umieszczane do tej pory na okładce płyt mogły sugerować konsumentom, że uzyskanie zgody konieczne jest w każdym przypadku. Jednocześnie podczas postępowania spółka zobowiązała się do zmiany napisów i poinformowania o tym klientów. Na mocy tego zobowiązania, jak również wydanej w jego następstwie decyzji Prezesa Urzędu, od lutego na okładkach płyt wprowadzanych do obrotu przez spółkę pojawił się zmieniony napis, rzetelnie informujący konsumentów o ich prawach.

Obecnie UOKiK prowadzi podobne postępowanie przeciwko Vision Film. Zgodnie z prawem Prezes UOKiK może nakazać zmianę kwestionowanych praktyk. Ustawa o ochronie konkurencji i konsumentów nie przewiduje w takich wypadkach sankcji finansowych. Jest to możliwe jedynie w sytuacji, gdy przedsiębiorca nie zastosuje się do prawomocnej decyzji administracyjnej. Wówczas za każdy dzień zwłoki grozi mu do 10 tys. euro kary.

INTERIA.PL/PAP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy