Reklama

LCD czy plazma - który ekran więcej wytrzyma?

Czy plazma wyposażona w tough panel przetrwa uderzenie stalową kulką? Co w takiej sytuacji stanie się z telewizorem LCD?

Każdy kto zdecydował się na zakup telewizora i przeznaczył na ten cel sporą kwotę, dba o swój nowy nabytek w sposób szczególny. Niestety, przypadkowe uderzenia w ekran czasem się zdarzają. Na takie sytuacje narażone są szczególnie odbiorniki w domach, w których mieszkają małe dzieci. Bywa, że maluch niespodziewanie rzuca twardą zabawką w kierunku telewizora i tylko szczęśliwy przypadek sprawia, że przedmiot trafia w obudowę, a nie w sam ekran.

Jednak nawet, gdy w domu mieszkają wyłącznie dorośli, możemy zupełnie niechcący mocno uderzyć w panel. W takich okolicznościach odbiornik LCD nie ma większych szans na przetrwanie, przede wszystkim dlatego, że jego elementy konstrukcyjne zabezpiecza powłoka wrażliwa na uszkodzenia mechaniczne. W związku z tym ciekłe kryształy, z których zbudowana jest matryca, mogą rozlać się przy silnym uderzeniu.

Reklama

Nieco inaczej jest w przypadku telewizorów plazmowych. Modele, które zostały wyposażone w szklany ekran, tzw. tough panel, chronione są przed uderzeniami i zadrapaniami, a mocna szyba zapewnia dodatkowe zabezpieczenie.

Centrum Dobrego Obrazu podjęło się sprawdzenia w praktyce odporności ekranów LCD i PDP. W tym celu przeprowadziliśmy test porównawczy na odbiorniku ciekłokrystalicznym oraz plazmowym wyposażonym w Tough Panel o takiej samej przekątnej - 42 cale. Test odbył się z użyciem stalowej kulki o wadze 125 gramów przymocowanej do obudowy obu telewizorów za pomocą metalowej linki i specjalnego uchwytu. Kulka została swobodnie puszczona z pozycji, w której linka oraz powierzchnia ekranu wyznaczały kąt 900.

Efekt tego doświadczenia był następujący: plazma przetrwała próbę bez żadnych uszkodzeń, natomiast odbiornik LCD - wręcz przeciwnie. Po naszym teście nadawał się on jedynie do wyrzucenia, gdyż kryształy tworzące matrycę rozlały się całkowicie na skutek uderzenia. Dokładny przebieg próby z użyciem stalowej kulki można zobaczyć na załączonym filmie:

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ekran | LCD

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje