Reklama

Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej w jakości Ultra HD w TVP?

FIFA oficjalnie poinformowała, że transmisje na żywo z MŚ 2014 będzie realizowała w Ultra HDTV 4K. W związku z tym Telewizja Polska posiada prawa do odbierania sygnału z Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej w Brazylii w 2014 roku także w tym formacie. Informacja została potwierdzona przez rzecznika Telewizji Polskiej. Czy oznacza to, że Telewizja Polska pokaże wybrane mecze w 4K?

Autor blogu koniec.tv wystosował następujące pytanie do rzecznika prasowego TVP:

1. Czy Telewizja Polska dysponuje prawami licencyjnymi umożliwiającymi w 2014 roku retransmisję meczy w rozdzielczości 4K (Ultra HD) rozgrywanych w Brazylii podczas XX Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej?

"TVP posiada prawa do odbierania sygnału z MŚ 2014 we wszelkich możliwych standardach (HD, 3D, 4K), na które ostatecznie zdecyduje się producent i organizator mistrzostw".

2. Czy w przypadku posiadania praw umożliwiających transmisję meczy w rozdzielczości 4K Telewizja Polska planuje uruchomienie w 2014 roku kanału telewizyjnego w rozdzielczości 4K?

 "Na razie nie ma w tej sprawie decyzji".

Na dzień dzisiejszy telewizor 4K kosztuje kilkanaście tysięcy złotych (producentów takich jak Sony czy Philips). Zatem raczej nie jest to przyjemność, na którą może pozwolić sobie zwykły Kowalski. Co więcej, testy transmisji Ultra HDTV są prowadzone tylko okazjonalnie na satelicie przez operatorów takich jak ASTRA, Eutelsat i Hispasat. W Polsce takich testów jak dotąd nikt nie prowadził. Ultra HDTV 4K to obraz o rozdzielczości cztery razy większej niż HDTV. W związku z tym przepływność wideo UHDTV 4K jest znacznie większa niż w przypadku HDTV. W celu "zaoszczędzenia" pasma stosunkowo niedawno opracowano kodek wideo HEVC/H.265, który pozwala na większą kompresję w porównaniu z popularnym dzisiaj H.264/MPEG-4 AVC.

Należy jednak podkreślić, że do odbioru transmisji ze standardem HEVC zamiast MPEG-4 potrzebny jest nie dość, że telewizor 4K, a jeszcze zewnętrzny dekoder z obsługą tego standardu, ewentualnie telewizor musi obsługiwać HEVC/H.265. Jednak zwracamy uwagę, że dostępne obecnie w sprzedaży telewizory 4K nie obsługują formatu kompresji HEVC/H.265, a pewne jest, że standard ten będzie używany w przyszłości. Jest to analogiczna sytuacja, kiedy kilka lat temu pierwsze telewizory HD obsługiwały standard MPEG-2, a dopiero po jakimś czasie standard ten został wyparty przez MPEG-4. Wiele osób, które na samym początku (i za duże pieniądze) zakupiły telewizory MPEG-2, z czasem straciły możliwość odbioru treści HD. Na targach IBC2013 zaprezentowano pierwsze telewizory z obsługą HEVC/H.265, jednak nie są one jeszcze dostępne w sprzedaży na polskim rynku. Osoby, które już teraz chciałyby zakupić telewizor 4K przestrzegamy, że może się okazać, że odbiór 4K na takim telewizorze (z H.264/MPEG-4 AVC zamiast HEVC/H.265) w przyszłości może być niemożliwy albo tylko po zakupie zewnętrznego odbiornika.

Reklama

Co do odbiorników satelitarnych HEVC/H.265, to nie są one w tej chwili produkowane - prototyp dekodera Humax HEVC z HDMI 2.0 i USB 3.0 został pokazany podczas IBC2013 w Amsterdamie. Należy się jednak spodziewać, że treści 4K będą raczej szyfrowane, więc taki zewnętrzny dekoder będzie niezbędny (ewentualnie zamiast tego gniazdo CAM w telewizorze, jednak polskie platformy satelitarne raczej unikają modułów CA).

Źródło informacji

SatKurier
Dowiedz się więcej na temat: mistrzostwa świata 2014

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL