MP3 ma już 15 lat

MP3 świętuje dziś (14 lipca) 15. rocznicę chrztu. Najbardziej rozpowszechniony na świecie format cyfrowej muzyki został ustandaryzowany jeszcze w 1992 roku, ale dopiero w 1995 roku otrzymał obecną nazwę.

Za ojca formatu MP3 uważany jest Karlheinz Brandenburg, a za matkę Suzanne Vega, która zresztą o swoim "macierzyńskim szczęściu" dowiedziała się dopiero w 2000 roku od przyjaciółki. Naukowcy zoptymalizowali algorytm pod kątem śpiewanej przez artystkę a capella piosenki "Tom's Diner".

MP3 to rezultat wewnętrznej ankiety przeprowadzonej wśród naukowców w Instytucie Fraunhofera Zintegrowanych Układów Elektronicznych (Fraunhofer-Institut für Integrierte Schaltungen, IIS). Poszukiwano chwytliwego rozszerzenia skompresowanych plików audio określanych jako ISO Standard IS 11172-3 MPEG Audio Layer 3. W piątek, 14 lipca 1995 roku, wyniki zostały ogłoszone e-mailem: "Według przeważającej większości ankietowanych rozszerzeniem dla plików ISO MPEG Audio Layer 3 jest ?.mp3?. Oznacza to, że powinniśmy uważać, aby w przyszłości na stronach WWW, w programach demo i shareware'owych nie używać rozszerzenia ?.bit?. Mamy po temu powody, uwierzcie mi :-)" - napisał pracownik instytutu w liście do kolegów.

Reklama

U podstaw tej metody kompresji stworzonej w zasadniczej mierze w IIS legło założenie, aby zapisywać jedynie częstotliwości słyszalne dla ludzkiego ucha. W ten sposób objętość cyfrowo zapisanej muzyki radykalnie spadła.

Format plików MP3 wywrócił do góry nogami przemysł muzyczny. W ten sposób możliwa stała się wymiana muzyki poprzez internet - sama branża muzyczna położyła tutaj podwaliny, wprowadzając cyfrowe płyty (Audio CD). Trzeba jednak przyznać, że dopiero kompresja do około jednej dziesiątej pierwotnego rozmiaru plików sprawiła, że przesyłanie muzyki na masową skalę za pośrednictwem sieci stało się rzeczywistością. Warto dodać, że standard MP3 zapoczątkował epokę przenośnych odtwarzaczy muzyki, która zaczęła się od MPMana F10 firmy SaeHan Information Systems z Korei Południowej i Rio PMP300 firmy Diamond Multimedia ze Stanów Zjednoczonych.

HeiseOnline

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy