Reklama

Nadchodzi nowy standard TV. 16 razy lepszy od HD

Jeżeli wydaje wam się, że rozdzielczość HD to duże osiągnięcie w branży telewizyjnej, to jesteście w błędzie. Okazuje się bowiem, że Międzynarodowa Unia Telekomunikacyjna uznała zupełnie nowy format telewizyjny, którego rozdzielczość to 32 megapiksele. Te liczby nic wam nie mówią? Wystarczy spojrzeć na obecny standard telewizji HD i pomnożyć jego rozdzielczość razy 16.

Zupełnie nowa jakość telewizji kryć się będzie od teraz pod nazwą Super Hi-Vision - to oznaczenie konsumenckie. W kręgach osób nieco bardziej zaznajomionych z technologią może funkcjonować jeszcze pojęcie HDTV 8K. Super Hi-Vision charakteryzować ma się obrazem o rozdzielczości wynoszącej 7680 na 4320 pikseli i klatkowaniem na poziomie 120/s.

Warto wspomnieć, że nowy standard ma obsługiwać również obraz o standardowej ilości klatek, jednak należy w takim przypadku liczyć się z obrazem progresywnym. W kwestiach dźwięku, Super Hi-Vision umożliwi obsługę nawet do 24 kanałów jednocześnie. Oznacza to, że zestawy 5.1, czy 7.1 zastąpić będzie można przez instalacje 22.2.

Obecność nowego standardu nie znaczy jednak wcale, że zobaczymy go prędko w naszych telewizorach. Problemem są nie tylko odbiorniki, ale również urządzenia rejestrujące (kamery wideo) oraz sposób wydajnej kompresji danych przy przesyłaniu ich na linii nadawca - odbiorca.

Reklama

Źródło informacji

instalki.pl
Dowiedz się więcej na temat: telewizja cyfrowa

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama