Niemcy przejdą na DVB-T2 w połowie 2019 roku

W połowie 2019 roku wprowadzony w 2002 roku w Niemczech standard DVB-T stanie się historią w tym kraju. Jego następcą będzie DVB-T2, który jest już w tym kraju testowany od jakiegoś czasu. Temat DVB-T2 poruszano w jednym z paneli dyskusyjnych w dniach 22-24 października br. podczas Medientage München (monachijskie Dni Mediów).

Dr Isabel Tilly z Vodafone opowiedziała się za skróceniem harmonogramu jak to tylko możliwe, aby na DVB-T2 przejść już w 2018 roku. W przeciwnym razie osiągnięcie celów szerokopasmowych rządu będzie mało realne, powiedziała. Zgodnie z nimi po 2018 roku szybkości sieci szerokopasmowych mają wynosić co najmniej 50 Mbit/s. Do osiągnięcia tego celu wymagane jest pasmo 700 MHz, obecnie zajęte częściowo przez naziemną telewizję cyfrową DVB-T. Przetarg na pasmo 700 MHz ma rozpocząć się w Niemczech w drugim kwartale 2015 roku, ale nadal nie wiadomo, od kiedy będzie można korzystać z tych nowych częstotliwości.

W Niemczech z DVB-T korzysta około 1,8 mln gospodarstw domowych, zwłaszcza w Berlinie, co generuje duże zapotrzebowanie na odbiorniki DVB-T. Przejście na DVB-T2 będzie wymagało zakupu nowego odbiornika.

W sąsiedniej Austrii migracja na DVB-T2 ma rozpocząć się w 2016 roku, a zakończyć jesienią 2019 roku.

W Polsce przejście na DVB-T2 pozwoliłoby na utrzymanie sześciu pełnych pokryć DVB-T (ogólnopolskich multipleksów) w paśmie UHF przewidzianych w planie GE06. W przeciwnym razie, po przeznaczeniu pasma 700 MHz na Internet mobilny, dla naziemnej telewizji cyfrowej pozostałoby tylko pięć multipleksów w paśmie UHF (cztery z nich już działają) plus jeden multipleks w paśmie VHF (MUX 8).

Reklama

Janusz Sulisz

Źródło informacji

SatKurier
Dowiedz się więcej na temat: Telewizja naziemna
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy