Niesamowite funkcje w telewizorach o których mało kto wie, a które na pewno ci się przydadzą

W 2019 roku telewizor możemy traktować jak urządzenie osobiste. Ten największy w domu ekran dostosuje się do potrzeb wszystkich użytkowników, a wyłączony będzie prawdziwą ozdobą salonu. Bierzemy po lupę najnowsze modele, aby sprawdzić co mają nam do zaoferowania.

Smart TV: kinowa rozrywka w twoim domu

Większość z nas doskonale zdaje sobie sprawę, jak bardzo Internet zmienił naszą pracę i życie codzienne. W wielu przypadkach jest po prostu zdecydowanie łatwiej i szybciej. Nie wszyscy jednak wiemy, że pojawienie się Smart TV - telewizora podłączonego do Internetu, otworzyło nowy rozdział w historii telewizji. Dzięki Smart TV oglądamy to, co chcemy, i wtedy, kiedy chcemy, a telewizyjna ramówka przestała stanowić ograniczenie. Teraz nie musimy już śpieszyć się do domu, aby zdążyć na kolejny odcinek ulubionego serialu. Odpalimy go w dowolnym momencie, kiedy będziemy mieli na to czas i ochotę.

Smart TV to nowy rynkowy standard.  W ofercie niektórych producentów, takich jak Samsung, nie ma już prawie innych telewizorów. Pojęcie to nie ogranicza się oczywiście tylko do Internetu, usług VOD i treści dostarczanych za pośrednictwem popularnych serwisów streamingowych. Przeciwnie: roztacza przed użytkownikami znacznie więcej możliwości. Smart TV to łatwość obsługi, możliwość podłączenia dodatkowych urządzeń, w tym szybka i łatwa współpraca ze smartfonami. Dzięki takiemu podejściu telewizor staje się centralnym elementem domowego ekosystemu. Wystarczy połączyć kompatybilne urządzenia w jednej aplikacji i gotowe. Pralka skończyła pranie? Możesz otrzymać dyskretne powiadomienie na ekranie telewizora. Bez wstawania z kanapy zobaczysz także, czy w podłączonej do sieci lodówce jest zapas przekąsek i napojów. A idąc do kuchni nie stracisz ani chwili z meczu, bo obraz z telewizora bez problemu sklonujesz na inny ekran.

O tym, jak wygodne i przyjemne zarazem jest życie "bez kabli", wiedzą z pewnością posiadacze telewizorów Samsung QLED, które - dzięki Połączeniu Jednym Prawie Niewidocznym Przewodem likwidują kłębowisko przewodów przy telewizorze. Telewizor jest połączony Jednym Prawie Niewidocznym Przewodem z One Connect, zewnętrznym modułem do którego możemy podłączyć anteny satelitarną i kablową bądź cyfrowej telewizji naziemnej, konsole do gier i inne urządzenia. Całość możemy ukryć w szafce i większością tych urządzeń możemy sterować za pomocą Jednego Pilota.  

Technologia Smart TV nie ogranicza się oczywiście tylko do internetu, usług VOD i treści dostarczanych za pośrednictwem popularnych serwisów streamingowych. Przeciwnie: roztacza ona przed użytkownikami znacznie więcej możliwości. Jeśli tylko sięgnąć po akcesoria ułatwiające wprowadzanie danych - czyli, na przykład, klawiaturę z gładzikiem lub myszką - współczesny telewizor da się prędko zamienić w ekran umożliwiający szybkie i wygodne korzystanie z całych zasobów internetu. Przeglądarka stron internetowych zintegrowana z funkcją Smart TV pozwoli przejrzeć interesujące nas witryny, sprawdzić, co dzieje się akurat w mediach społecznościowych czy odpisać na bieżącą korespondencję. A to wszystko, rzecz jasna, bez uruchamiania komputera lub sięgania po smartfon (choć, nawiasem mówiąc, po zainstalowaniu stosownej aplikacji z telefonu komórkowego również można uczynić wszechstronny i niezwykle wygodny pilot).

Obrazy, nagrania wideo i muzyka to nie jedyne, co możemy wyświetlić na ekranach nowoczesnych telewizorów. W sklepach znajdziemy sprzęty, które potrafią wykorzystać nie tylko ekran, ale również przestrzeń w swoim otoczeniu. Co to oznacza? Telewizory z funkcją Ambient potrafią niczym kameleon wtopić się w wystrój wnętrza, wyświetlając (również na wyłączonym ekranie) dekoracyjne motywy bądź fakturę ściany, na której wiszą. Stają się w ten sposób nie tylko centrum rozrywki, ale i elementem wystroju idealnie zgranym ze swoim otoczeniem.

Smart TV - król multimediów?

O tym, że na ekranie współczesnego telewizora odtworzymy filmy czy muzykę zapisane na dysku zewnętrznym lub w pamięci pendrive'a wie już chyba każdy, kto zechciał kiedyś obejrzeć w komfortowych warunkach nagranie z koncertu czy pamiątkowy film z ważnej, rodzinnej uroczystości. Co najważniejsze, do nowoczesnego telewizora nie trzeba wcale niczego podłączać fizycznie, aby słuchać na nim muzyki czy wyświetlać nagrania wideo. Nowoczesne rozwiązania - jak na przykład screen mirroring, funkcja DLNA czy opracowana przez Samsunga technologia Smart View - pozwolą nam bezprzewodowo odtworzyć na ekranie telewizora multimedia zapisane w smartfonie, tablecie czy na wewnętrznym dysku laptopa. Nawet więcej: dadzą nam one możliwość wyświetlenia pulpitu naszego urządzenia na telewizorze, co docenią na przykład entuzjaści gier komputerowych oraz osoby zajmujące się na co dzień montażem wideo lub obróbką grafiki komputerowej. Takim użytkownikom szczególnie przydadzą się rozwiązania stosowane w niektórych z dostępnych w sklepach modeli, czyli powłoka antyrefleksyjna, dzięki której pracy czy rozrywki nie zakłóci nam widok lampy czy okna odbijających się w ekranie, oraz korektor czerni, podnoszący jakość najciemniejszych obszarów ekranu.

Gadżety, o których nie mieliście pojęcia

Sercem każdego nowoczesnego telewizora z funkcją Smart TV jest dziś oczywiście zaawansowany procesor, który - tak jest na przykład w przypadku urządzeń Samsunga, "napędzanych" procesorami Quantum 4K - potrafi w czasie rzeczywistym samodzielnie dostosowywać jasność ekranu do jasności otoczenia czy zarządzać poziomem dźwięku w taki sposób, aby jak najlepiej korespondował z tym, co jest akurat wyświetlane na ekranie (oznacza to, że głos i dialogi zostaną uwypuklone w programach dokumentalnych lub informacyjnych) i był doskonale słyszalny we wszystkich okolicznościach i warunkach akustycznych. Zaawansowany procesor jest ponadto w stanie inteligentnie skalować przetwarzany obraz, podnosząc rozdzielczość nagrań wideo zapisanych w rozdzielczościach nieprzekraczających 1920×1080 (standard Full HD). Takie rozwiązanie, zwane upscalingiem, czyli skalowaniem obrazu, pozwala "odświeżyć" i ożywić nawet bardzo leciwe treści, przywracając im dawny blask i dając im w ten sposób całkiem nowe życie.

 

Artykuł powstał we współpracy z marką Samsung.

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje