Nowe konsole stworzone dla QLED-a. Samsung QLED Q80T i Q800T - obraz i dźwięk godny nowej generacji konsol

Konsole next-gen stały się faktem. Jeśli chcemy grać w tytuły nowej generacji w najlepszej możliwej jakości dźwięku i obrazu, potrzebujemy odpowiednich telewizorów. Na przykładzie modeli Samsung QLED Q80T i Q800T pokazujemy, na czym rzeczywiście polega nowy etap w gamingu.

Listopad to czas premier długo wyczekiwanej przez graczy nowej generacji konsol. Aby w pełni skorzystać z oferowanych przez debiutującą generację sprzętu funkcji, potrzebujemy telewizora wspierającego rozwiązania możliwe tylko dzięki posiadaniu złącza HDMI 2.1. W redakcji testujemy już obie nowe konsole i możemy napisać, że różnica w stosunku do telewizorów bez złącza HDMI 2.1 i funkcji dla graczy jest wyraźnie widoczna. W testach pomagają nam najnowsze telewizory Samsunga - modele QLED Q80T i Q800T. Na ich przykładzie łatwo pokazać, że są one doskonałym sojusznikiem gracza w świecie next-genów.

HDMI 2.1 - tajna broń gracza

Przede wszystkim tegoroczne telewizory QLED powstałe z myślą o graczach mają wspominane, specjalnie oznaczone ikoną gamepada złącze HDMI 2.1. Jego przepustowość wynosi 48 Gb/s (dla porównania HDMI 2.0 miał przepustowość 18 Gb/s), co oznacza, że gry mogą zaoferować rozdzielczość 4K w 120 klatkach na sekundę. Wprowadzenie 120 klatek  w grach to niespotykana wcześniej w strzelankach czy wyścigach superpłynna rozgrywka. W tegorocznych telewizorach QLEDinput lag (czas, jaki upływa od podania informacji o tym, co ma się wyświetlić, na ekranie telewizora, aż do momentu, gdy treść pojawi się na ekranie) wynosi tylko 9,8 ms - to zapewni nam przewagę nad przeciwnikiem. Za płynny obraz bez efektu zacinania (screen tearing) odpowiada funkcja Variable Refresh Rate o nazwie FreeSync Premium. Eliminacja efektu zacinania zostanie od razu zauważona przez gracza, podobnie jak możliwości oferowane przez poprawiający realizm obrazu Dynamiczny Korektor Czerni.

Telewizory Samsung uruchomią wszystkie opisane powyżej funkcje dla graczy automatycznie za sprawą Trybu Gry. Wystarczy włączyć konsolę, a telewizor wykryje, że podłączyliśmy sprzęt do grania, od razu zmieniając ustawienia ze standardowych na te z myślą o konsoli next-gen. Nie musimy korzystać z dodatkowego menu. Na tym jednak nie koniec możliwości oferowanych przez QLED-y - resztę funkcji omówmy na przykładzie obu modeli telewizorów.

QLED Q800T

Telewizor oferujący rozdzielczość 8K i perfekcyjny obraz. Na rynku znajdziemy modele o przekątnej ekranu: 82", 75" i 65". Telewizory z tej serii wykorzystują Sztuczną Inteligencję oraz procesor Quantum 8K, który w czasie rzeczywistym analizuje obraz i dźwięk. Ten model posiada wszystkie rozwiązania technologiczne dla najbardziej wymagających graczy, takie jak np. Dynamiczny Korektor Czerni, który spowoduje, że żaden szczegół nie umknie naszej uwadze w ciemnych mapach czy scenach. 

Duża przekątna ekranu oznacza, że graczom będzie wygodnie korzystało się z funkcji Multi View, dzielącej ekran na dwie części. W jednej partii ekranu będziemy nadal grali, a w drugiej oglądali filmik w serwisie YouTube, sprawdzając, jaki jest najlepszy sposób na pokonanie trudnego bossa. Quantum HDR 2000 oznacza, że HDR (High Dynamic Range) podczas gier może pochwalić się doskonałym kontrastem.

Wraz z obrazem w parze idzie bardzo dobry dźwięk, tak istotny w trakcie rozgrywki. Za sprawą technologii Dźwięku Podążającego za Obiektem (OTS+), dźwięk wydobywa się z odpowiedniego głośnika, w zależności od tego co dzieje się na ekranie. Telewizor Samsung QLED Q800T ma w sumie aż sześć wbudowanych głośników.

QLED Q80T

Bardzo dobry telewizor 4K, doskonała wypadkowa ceny i jakości skrojonej pod next-geny. Na rynku znajdziemy modele o przekątnej ekranu: 85", 75", 65", 55" i 49" - zależnie od potrzeb gracza i rozmiarów pokoju. Ta linia telewizorów została wyposażona w procesor Quantum 4K, za sprawą AI analizujący na bieżąco treść wyświetlaną na ekranie. Bezpośrednie Strefowe Podświetlenie dostarcza doskonały kontrast, a Quantum HDR 1500 gwarantuje HDR na wysokim poziomie. Tak jak we wszystkich telewizorach QLED tu także skorzystamy z opisanego wyżej Dynamicznego Korektora Czerni. W tych modelach znajdziemy cztery zestawy głośników obsługujące funkcję OTS.

Na przykładzie telewizora Samsung QLED Q80T dobrze widać, jak sprawdza się technologia Motion Plus towarzysząca Trybowi Gra. Dzięki ustawieniom Gra Motion Plus możemy poprawić ostrość ekranu, aby zoptymalizować ją pod kątem dynamicznych scen i poprawić przetwarzanie ekranu (w przypadku nagłego spadku liczby klatek animacji na sekundę). Motion Plus jest szczególnie przydatne w sytuacjach, w których dana gra nie korzysta z funkcji Variable Refresh Rate. Skok jakościowy jest widoczny od razu.

Soundbar HW-Q800T

Głośniki zamontowane w najnowszych QLED-ach oferują dźwięk lepszy niż tradycyjny telewizor, ale jeśli chcemy jeszcze większych doznań audio, można pomyśleć o zakupie soudbara powstałego z myślą o nowych telewizorach. Soundbar HW-Q800T - dzięki technologii Q-Symphony - sprawia, że górne i boczne głośniki telewizora są wykorzystywane, jako dodatkowy kanał audio. Dzięki temu dźwięk pochodzący z obu urządzeń jest spotęgowany. Nie potrzebujemy zatem dodatkowych głośników, aby osiągnąć kinowy efekt. Filmowe i gamingowe doznania są pogłębiane przez technologię Samsung Acoustic Beam - dodatkowe 56 otworów (po 28 z każdej strony), które zostały równomiernie rozmieszczone w górnej części listwy dźwiękowej. Nowość Samsunga oferuje Wielokanałowy Dźwięk Przestrzenny w formacie 3.1.2 i obsługę kodeków Audio 3D, a także wsparcie dla Dolby Atmos i DTS:X.

Soudbar może pochwalić się Trybem Gry Pro skrojonym pod potrzeby graczy - dzięki niemu łatwiej zorientujemy się, gdzie znajduje się przeciwnik i nie stracimy ani jednego z dialogów pojawiających się w grze. Synchronizacja dźwięku z obrazem nie stanowi problemu za sprawą kolejnej technologii obecnej w nowych QLED-ach - złączu wspierającym eARC (Enhanced Audio Return Channel), do którego podłączamy soundbar. Resztą zajmie się telewizor.

Next-gen potrzebuje QLED-a

Gracze kupując konsolę nowej generacji szukają jak najlepszej grafiki i dźwięku. Starsze telewizory nie są w stanie nam tego zapewnić. Po wielu godzinach spędzonych w popularnych grach, nie wyobrażamy sobie podłączenia nowych konsol do telewizorów innych niż te ze złączem HDMI 2.1 i wsparciem dodatkowych funkcji potrzebnych graczom.

 

Prezentacja Partnera

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy